Shadow

Blog yazmak karın doyurur mu?

Kurduğum bir cümlenin bile kaybolması istemiyor, kayda geçmesini istiyorum. Bu nedenle de çoğu zaman bana görüş almak için başvuran meslektaşlarıma verdiğim cevapları da buradan kayda geçsin diye sizinle paylaşıyorum.

Geçen hafta, Zaman Gazetesi, Cumaertesi ekinden muhabir Gülizar Baki’den bir e-posta aldım. Baki, blog yazarlığının bir meslek haline gelip gelmediğini irdelediği bir haber üzerinde çalıştığını ve konuyla ilgili olarak da benim de görüşlerini almak istediğini belirtiyordu. Her zaman olduğu gibi Baki’ye verdiğim görüşü de buradan paylaşayım, kayda geçsin:

Yurtiçi ve yurtdışında blog yazarlığı yaparak hayatını kazanan insanlar var. Ancak bunun tam anlamıyla bir meslek haline geldiğini ve tek profesyonel geçim kaynağı olduğunu söylemek zor. Sadece blog yazarlığı yaparak hayatını kazandığını söyleyenlerin bile, yan işlerle meşgul olduklarını biliyoruz ki, böyle yapmakta da çok haklılar. Çünkü blog yazarlığı yaparak, reklam ve benzeri katkılar alarak geçinmeniz şu an itibariyle tek başına yeterli değil.

Blog yazarlığı başlı başına hayatı ikâme edebilecek bir meslek olsaydı, blog yazarları gazetelere köşe yazarı olmaya çalışmazlardı. Aksine gazeteciler, gazetelerini bırakıp, blog yazarı olmaya koşarlardı. Gördüğünüz gibi böyle bir gidişat yok.

Blog, kişinin profesyonel uğraşını paylaşmaya ve uzmanı olduğu alandaki etkisini artırmaya yarar. Baktığınızda, başarılı blogların bir alanda uzman olduklarını görürsünüz. Bir alanda uzman olmayan, ortaya karışık blogların, arkadaşlarımızın paylaştığı, Facebook ana sayfamızdaki akıştan bir farkı yoktur.

Bir kişi iyi bir terziyse, sipariş takım elbise sahibi olmanın püf noktalarını, kumaş seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri, yani mesleğiyle ilgili olan birikimlerini paylaşarak, internette daha çok kişiye ulaşabilir ve işinde ticari büyüme yakalayabilir. Blogu işini büyütmekte etkili bir araç olarak kullanabilir.

Bu konuya ilgi duyanlara MediaCat’ten çıkan, Robert Scoble ve Shel Israel’in yazdığı “Çıplak Sohbetler – Blog Kitabı”nı öneririm.

3 Comments

  • Deni ZzNo Gravatar

    Melih bu gercekten guzel bir tartisma konusu. Guzel bir konuya deginmissin. Yalniz bu konuda sana hem katiliyorum hem de katilmiyorum. Bunu biraz aciklayayim…nnKatildigim nokta su: blog yazarligini hakkiyla yapmak istiyorsak bunu kariyerimize yardimci olacak bir alan olarak gormeliyiz. Yazi teknigimizden tutta sectigimiz konular ve ilgi alanlarimiza kadar hepsinin temel bir felsefesi olmali.Bu nedenle yazinda belirttigin uzmanlasma konusu cok onemli. Bloglarimizi kartvizitimiz olarak gormeliyiz.nnKatilmadigim nokta ise: dunyada blog yazarligini cok ciddi bir kazanc kapisina donusturenler var. Gizmodo, engadget, mashable gibi ornekleri sen de iyi biliyorsundur. Bunlarin modeli takip edilerek blog yazarligi guzel bir is haline de getirilebilir.nnBurada sanirim onemli olan blog yazmadan once is planini ve amaci iyi belirlemek. Kisisel hobi mi icin mi blog? Zaman oldurmek icin mi? Eglence icin mi? Kariyerimize yardimci olmasi icin mi? Yoksa ticari amacla mi? Eger ticari amac varsa bunun icin ozel bir strateji gelistrmek sart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir