BlackBerry ile iletişim ne kadar güvenli?

Bir önceki yazıda, BlackBerry’nin güvenli bir iletişim aracı olup olmadığının tartışmalı olduğuna değişmiştim. Bu yazıda ise BlackBerry’nin üreticisi Research In Motion (RIM) şirketinin, güvenlikle ilgili beyanlarına yer vereceğim. Hiç yoruma girmeden sözü RIM’e bırakmak istiyorum. İşte RIM’in BlackBerry ile iletişimin güvenli olduğuna dair açıklaması:

Research In Motion (RIM) da dahil olmak üzere, hiç kimsenin BlackBerry Kurumsal Çözümü’nü kullanarak gönderilen verinin içeriğini görme kabiliyeti bulunmamaktadır, çünkü tüm veriler 256 bit AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı) aracılığıyla şifrelenir.

Böylece, e-postaların kaynakları izlenemez ve içeriği analiz edilemez. Geniş çapta güvenilen bir şifreleme teknolojisi olan AES, bilgisayar ortamında kırılması en mümkün olmayan; internet bankacılığında, e-ticarette ve diğer kablosuz uygulamalarda kullanılan standart SSL şifrelemesinden daha güçlü koruma sağlayan bir teknolojiyi içerir.

Bağımsız olarak kullanılan bu güçlü şifreleme, hiçbir koşulda hizmet dışı bırakılamaz. Sözkonusu şifreleme, verileri kurumun iç ağından BlackBerry akıllı telefonuna ulaşana dek her noktada koruyor ve bu iletişim esnasında mesajın okunabileceği bir nokta bulunmaz.

BlackBerry Çözümü’nün dünyadaki kuruluşlar tarafından onaylanmasını ve güvenilmesini sağlayan da işte bu kapsamlı ve baştan sona gelişmiş güvenlik modelidir.

BlackBerry akıllı telefonları üreticisi Research In Motion, devletlerin ve kamu kuruluşlarının veriyi mobilize etmelerinde birinci öncelikli kaygısının her şeyden önce güvenlik olduğunun bilincindedir.

BlackBerry Çözümü, halen çok sayıda hükümet ile ordu, yasama, sağlık gibi gizlilik ve güvenlik konularının son derece hassas, önemli veya zorunlu olduğu alanlar da dahil, dünya çapında çok sayıda kamu çalışanı tarafından kullanılmaktadır. 

Şu anda gizlilik ve güvenliğin büyük önem taşıdığı emniyet, ordu, sağlık ve eğitim alanları dahil olmak üzere dünya çapında 450,000’i aşkın devlet ve kamu sektörü çalışanı tarafından kullanılan BlackBerry Kurumsal Çözümü, sınıfındaki en üstün güvenlik standardına ulaşarak var olan en güvenli kablosuz veri çözümünü oluşturmaktadır.

BlackBerry çözümleri, dünyanın dört bir yanındaki devletler ve kurumlar tarafından da kabul görmektedir. BlackBerry Kurumsal Çözümü; NATO ve İngiliz Hükümeti tarafından ‘gizli’ olarak sınıflandırılmış hassas verilerin kablosuz iletimi için yegane kabul görmüştür. ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Avusturya ve Kanadalı güvenlik teşkilatları tarafından da resmen tanınmıştır. Hollanda ve Almanya’yı kapsayan sertifika süreci de halen devam etmektedir.

Research In Motion, BlackBerry Enterprise Server 5.0 (BlackBerry Kurumsal Sunucusu) ile tüm dünyada 26 ülke tarafından kabul edilen Ortak Kriterler Sertifikasyonu’nun EAL4+ Güvenlik Seviyesi belgesini almayı başaran ilk mobil platform olmuştur.

Bağımsız bir kuruluş tarafından kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde incelenen BlackBerry Enterprise Server, Ortak Kriterler kapsamında EAL4+ güvenlik kriterleri baz alınarak; tasarım, yazılım geliştirme metodolojisi ve güvenlik mekanizmaları konularında değerlendirilmiştir.

Ortak Kriterler Sertifikasyonu BT ürünlerinin belli güvenlik kriterlerinden oluşan uluslararası standartlara uyduklarını belgeliyor. BlackBerry Kurumsal Sunucusu ve BlackBerry akıllı telefon yazılımı bağımsız değerlendirme kuruluşunca değerlendirilerek EAL4+ güvenlik kriterlerine uygunluğu belgelenmiştir.

Bu değerlendirme, güvenlik seviyesi Ortak Kriterler Tanıma Sözleşmesi (CCRA) kapsamında Avustralya,  Avusturya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, İsrail, İtalya, Japanya, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Yeni Zelenda, Hollanda, Norveç, Singapur, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere ve ABD’nin de aralarında bulunduğu 26 ülke tarafından kabul edilmektedir. Ortak Kriterler Sertifikasyonu, Türkiye’de de TSE tarafından onaylandı.

One Comment

  • Orijinal DelikanlıNo Gravatar

    Geçen yıl fransada milletvekilleri için yasaklanmıştı sanırım. FBIda da blackberry kullanııyor diye.
    FBI nın da güvenli olduğu için kullanıldığı söyleniyordu ama dünyadaki pek çok önemli kurum, üyelerine kullanmamaısını tavsiye ediyormuş.
    Geçende zamanda okumuştum, ülkemizdede istihbarat çalışanlarına gizlilik brifingi gibi birşey verilmiş. Blackberry kullanılmaması tavsiye ediliyormuş sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir