Shadow

BlackBerry bedava olsun, güvenli olmasa da olur!

Mobil iletişimde büyük bir pazar payına sahip olan BlackBerry cihazları zaman zaman güvenliği sorgulanan ve tartışma konusu yapılan ürünler. Nicolas Sarkozy’nin Fransa Cumhurbaşkanı, Barack Obama’nın da ABD Başkanı olması sonrası hep bu cihazların güvenliği tartışıldı.

Sözkonusu olan, devlet yöneticilerinin BlackBerry kullanmasının, devlet sırlarının karşı istihbarat teşkilatlarının eline geçmesine neden olup olmayacağıydı. Hatta bir dönem, Fransa’da milletvekillerine güvenlik nedeniyle BlackBerry kullanmak bile yasaklandı.

Barack Obama’nın ABD Başkanı olduktan sonra güvenlik nedeniyle BlackBerry kullanamayacağı bilgisi verilmişti. Ancak daha sonra Obama ve çevresindekilere, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) modifiye ettiği BlackBerry cihazlarını kullanma izni verildi.

Aslında, Blackberry’lerin güvenliğiyle ilgili tartışmanın kaynağı, bu cihazlara e-posta mesajlarının aktarılma metodu. Bir BlackBerry kullanıcısına e-posta gönderildiği zaman, hemen ziyaretçilere ulaşmıyor. Yani iletişim, sizin elinizdeki cihazla, şirketinizin/kurumunuzun e-posta sunucusu arasında gerçekleşmiyor.

Mesajlar, önce BlackBerry merkezlerini ziyaret etmek zorunda. Bu zorunlu ziyaretin nedeni, e-postaların daha hızlı bir şekilde ulaşması için burada sıkıştırılıp kullanıcıya BlackBerry’nin özel bir formatında aktarılıyor olması. E-Postalarımızın zorunlu ziyaret ettiği BlackBerry Veri İşleme Merkezleri, bazen başka ülkeler de olabileceği gibi, lokal merkezlerde de olabiliyor.

BlackBerry’nin geliştirici ve yöneticisi Research In Motion (RIM) şirketinin merkezi Kanada’da olunca, tartışmaların dozu, ‘Ülke sırları kimlere gidiyor?’ gibi kafa karıştıran soruları da beraberinde getiriyor.

Tam aksine ise bizde de yeni seçilen milletvekillerimize Meclis Başkanlığı tarafından ücretsiz BlackBerry cihazları dağıtıldı. Nedense bizde, ‘Güvenli mi, değil mi?’ yerine ‘Bedava değil mi?’ tartışması başlatıldı. Bir süre sonra da unutuldu gitti! Zaten bizim kimseden gizlimiz saklımız yok, öyle değil mi?

(BlackBerry cephesinden gelen güvenlik konulu savunmaları ise sonraki yazılarımda ele alacağım.)

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir