Shadow

Bireysel emeklilikte devlet katkısı

bireysel emeklilik

Emeklilik dönemini ekonomik açıdan daha rahat geçirmek isteyenlerin önceliği bireysel emeklilik sistemi oluyor. Artık devlet katkısı da mümkün olduğundan BES çok daha cazip bir hal aldı. Katılımcı tarafından ödenen katkı payının % 25?i gibi yüksek bir oranda da devlet katkısı mümkün oluyor. Ancak elbette devlet katkısından faydalanabilmek için bazı koşullara uygun olmak da gerekiyor.

Bir yıl içerisinde kişinin alabileceği devlet katkısı o yılın brüt asgari ücret tutarının % 25?ini geçemiyor. Yani devlet katkısı aslında katılımcıların ödediği tutarın belirli bir düzeyi oranında hesaplanıyor. Aynı zamanda bireysel emeklilik sistemine dahil olmanızın ardından ilk 3 yıl içerisinde devlet katkı payına dokunamıyorsunuz. Devlet katkı payı hesabınıza geçiyor olsa da ancak emekli olduğunuzda bu payı alabildiğinizi de belirtmek isteriz. Yani bireysel emeklilik iptali için başvuru yapmanız halinde devlet katkısından faydalanmanız mümkün olmuyor.

Katkı payı aslında ayrılan bütçeden çok daha fazlasının emeklilik döneminde alınmasını sağladığı için bu sisteme dahil olanların sayısında bir artışa neden oldu. Çünkü % 25 gibi yüksek bir oranda sağlanan devlet katkısı biriken meblağın çok daha yüksek rakamlara ulaşmasını sağlıyor. Haliyle BES?e sıcak bakanların sayısı da artıyor. Yapılan bir düzenleme bu sistemin daha da cazip bir form kazanmasını sağladı.

Çalışmayanlar da devlet katkısı alabilecek!

Devlete herhangi bir vergi ödemesi yapmayanların da söz konusu katkı payından faydalanabilmesinin yolu açıldı. Yapılan son düzenlemeler kapsamında ev hanımları ya da çalışmayanlar da bireysel emeklilik sistemine dahil olduklarından devlet katkı oranından faydalanabiliyorlar. Ancak işveren tarafından katkı payının ödenmesi durumunda da devlet desteği devre dışı kalıyor. Bu kişiler katkıdan faydalanamıyor.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler Kuveyttürk internet sitesine tıklayabilir. Bankanın web adresinde bireysel emeklilik sistemine dair merak edilen tüm soruların yanıtları bulunuyor. Aynı zamanda devlet katkı desteğinin tüm detaylarına da eksiksiz bir şekilde bankanın internet sitesinden ulaşmak mümkün oluyor. Geç kalmadan siz de bu sistem hakkında tüm bilgileri edinin. Daha ferah bir emeklilik dönemi geçirmek için acele etmenizde fayda olacak.

İlginizi çekebilir:  10 maddede dijital gelecek

Sinema keyfi hep yanında | Acer C250i taşınabilir LED projeksiyon cihazı incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir