Bireylerin alışkanlıkları teknolojiye yön veriyor

Nokia Siemens Networks (NSN) uzmanlarına göre internet kullanıcıları artık daha fazla eğlence istiyor. Şirketin tespitlerine göre, bugüne kadar ses ağırlıklı olan kullanıcı trafiği profiliyse 2015 ve sonrasında veri ağırlıklı olacak.

Buna bağlı olarak da düz ve basit ağlar üzerinde hemen hemen sınırsız bant genişliğine ihtiyaç duyulacak. Nokia Siemens Networks açıklamasına göre şirket 40G iletim hızını 100G’ye çıkaracak teknolojiye şimdiden sahip. Ancak 400G ve ötesi hızlar için çalışmalar sürüyor.

Nokia Simens Networks uzmanları, bireysel internet kullanıcısının alışkanlıklarındaki değişimleri de dikkatle takip ediyor. İnternet kullanıcısının kendi kişisel cihazından istediği yer ve zamanda her türlü içeriğe erişmek istediğinin farkında olan uzmanlar, bireysel kullanıcı için uygulamalara bağlı kalma (QoE), her zaman açık olan hizmetleri kullanma (QoS), arama ve aranmanın önemli hale geldiğini ifade ediyor.

Uzmanlar, bu beklentileri karşılamak isteyen operatörlerin daha hızlı, daha maliyet etkin ve daha akıllı optik şebekelere ihtiyaç duymaya başladıklarını, Nokia Siemens Networks’ün de bu yönde teknolojiler geliştirdiğini belirttiler. Her aboneye ait 1 Gb/saniye erişimin 10 Gb/saniye seviyesine çıkmasının sağlanabileceğinin altı çizildi. NSN’nin yeni nesil optik şebekeleri operatörlerin müşterilerin hızlı ve geniş band erişimi sunma imkanı verirken, işletme maliyetlerinde kayda değer düşüşler sağlıyor.

NSN uzmanları optik şebekeler hakkında da bilgi verdiler: “Ses ve/veya veri ağlarının düğüm noktaları arasında giderek artan yüksek bilgi akışını fiber optik kablolar üzerinden taşımamızı sağlayan bir teknolojidir.  Optik şebekeler şehir içinde, şehirlerarasında, deniz ve okyanus ötesi iletişimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çevresel elektromanyetik ortamdan etkilenmemesi ve uzun mesafelerin tekrarlayıcı gerektirmeden geçilebilmesi, bilgi iletim bant genişliğinin giderek daha da yükselmesi ve geliştirilen akıllı koruma mekanizmaları optik şebekeleri operatörler için vazgeçilmez kılmaktadır.”

Bugüne kadar 150’den fazla omurga kurulumu gerçekleştiren Nokia Siemens Networks en uzak erişim (2500 km) ve en yüksek kapasite (96 x 10/40/100G) seviyelerini yakalamış bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir