Bilse indirir miydi?

İnternet kullanımının tabana yayıldığı günümüzde, internetten müzik ya da film indirmek de olağan davranışlar haline geldi. İnternetten yasadışı olarak fikri eserleri indirmek ve kullanmanın yanlış olduğunu bir çok kişi bilmiyor bile.

İşte bu durumun normal karşılanmadığını bize hatırlatan bir olay geçtiğimiz günlerde Amerika’da yaşandı. Fox televizyonunun internet sitesinde köşe yazarı olan Roger Friedman, bir filmi yasal olmayan yollardan internetten indirdiğini yazınca işinden oldu.

Film stüdyosu 20th Century Fox, Friedman’ın, henüz gösterime girmeyen büyük bütçeye sahip ”X-Men Origins: Wolverine” adlı filmi konu eden son köşe yazısında film indirdiğini olağan bir davranış gibi anlattığını ve kınanmayı hak ettiğini belirtti.

Roger Friedman yazısında ”Filmi bilgisayarıma indirmek birkaç saniye sürdü” ifadesini kullanmıştı. Bu gelişmelerden sonra olay yazı siteden kaldırıldı ve Roger Friedman’ın işine son verildi. Son olarak 20th Century Fox, korsanla mücadele konusunda Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile birlikte çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir