Shadow

Bilişimin lokomotifi yazılım

İnterpromedya tarafından gerçekleştirilen ve resmi beyanlara dayanan ‘Bilişim 500’ araştırmasına göre, Türkiye yazılım sektörünün büyüklüğü 880 bin 387 dolardan 1 milyon 140 bin dolara ulaştı

Yazılım pazarının 2006 yılında toplam bilgi teknolojileri pazarı içindeki payının yüzde 15.9, toplam bilişim pazarı içindeki payının ise yüzde 4.2 olduğu açıklandı. İnterpromedya Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan, yazılım pazarının 2006 yılında büyüme oranının toplam bilişim pazarının üstünde gerçekleştiğini, yüzde 42.5’e ulaştığını söyledi.

‘Bilişim 500’ araştırmasında yazılımın önemine dikkat çeken Unan, her yıl pazarın gelişimine göre mutlaka yazılım başlığı altındaki kategorilerin gözden geçirildiğini belirtti. Unan; 2006 yılında 880.387 dolar olan Türkiye yazılım pazarının 2007 yılında 1.140.000 dolar olmasını beklediklerini açıkladı.

“TÜRKİYE YAZILIM ÜRETMEK ZORUNDA”

Bilişim sektörünün bir bileşeni olan ve en fazla katma değeri yaratan sektör olarak tanımlanan yazılım alanının, en düşük yatırım ile en yüksek istihdamı sağladığını belirten YASAD Başkanı Gülara Tırpançeker ise, Türkiye’nin yazılım üretimine önem vermesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Tırpançeker, “Türkiye’de donanım ağırlıklı olan bilişim sektörünün yapısı önümüzdeki yıllarda yazılım alanında daha fazla büyüme kaydederek değişecektir. Yazılım ihracatımız her yıl artarak büyümektedir. Bu değişimleri her yıl olduğu gibi ‘Bilişim 500’den de takip etmeye devam edeceğiz. Bu yılın ‘Bilişim 500’ sonuçlarını biz de merakla bekliyoruz” dedi.

Bilişim pazarındaki değişim ve gelişmelere ayna tutan ‘Bilişim 500’de firmalar; donanım, yazılım, hizmet ve özel bölüm ana başlıkları altında yerlerini alacak. Kuruluşların resmi beyanları ile yapılan ‘Bilişim 500’e ait başvuru formu www.interpromedya.com.tr/bilisim500 sitesinde yer alıyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Zamanınızı verimli kullanmak için: RescueTime

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir