Shadow

Bilişimde parola ‘ortak akıl’

Türkiye’nin artık ortak aklını kullanma noktasına geldiğini ifade eden TBD Başkanı Turhan Menteş, “Bir kişi bir gruptan daha iyi fikir üretebildiğini iddia ediyorsa megolomandır. Türkiye?nin megolomanlara değil, ortak akla ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 9. Kamu Bilişim Platformu, 300’ün üstünde kamu bilişimcisi ve özel şirket yöneticilerinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Kamu Bilgi İşlem Yöneticileri Birliği Başkanı Kemal Karakoçak, E-Dönüşüm’de kamu bilgi işlem merkezlerinin önemli rol oynadığına dikkat Çekerek, “E-Dönüşüm projesinin bütçesi 3 milyar YTL. Böyle bir projenin kamu bilgi işlem birimleriyle birlikte ele alınması gerekir. Bununla birlikte güvenliğin de ele alınması gerekir” dedi.

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş ise, dokuzuncusu düzenlenen Kamu Bilişim Platformu’nun birlikte çalışabilirlik anlamında dünyada da örnek alınabilecek tek etkinlik olduğunu söyledi.

300?Ü AŞKIN GÖNÜLLÜ

Menteş şöyle devam etti: “Belli konularda görüş bildirmek için, 300 aşkın kamu bilgi işlem yöneticisinin gönüllülük esasında birleşip çalışmalarını uygulanabilir eylem modellerine dönüştürmeleri inanılmaz bir olaydır. Bir yıl boyunca her hafta toplanarak bu çalışma yürütüldü ve bu noktaya getirildi. Bu şekilde bir çalışma modelinin Türkiye?de de uygulanabilir olduğunu görmek çok hoş. Bu yöntemin diğer konularda da uygulanabilmesi gerekir.”

Türkiye’nin artık ortak aklını kullanma noktasına geldiğini ifade eden Menteş, “Bir kişi bir gruptan daha iyi fikir üretebildiğini iddia ediyorsa megolomandır. Türkiye?nin megolomanlara değil, ortak akla ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“İNTERNET YASASI SORUNLU”

İnternet Suçları Yasası?nın sivil toplum kuruluşlarının itirazlarına rağmen apar topar Meclis’ten geçirildiğini belirten Menteş, “İnternet Suçları Yasası’nın birçok skıntıları var. İnternet servis sağlayıcıları açısından yoruma dayalı maddeler nedeniyle uygulamada büyük sıkıntılar doğuracak. Yasanın teknolojik olarak uygulanabilirliği yok. Bu yasanın yarattığı sorunları önümüzdeki dönemde göreceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir