Shadow

Bilişimciler son 10 yılın karnesini alacak

Türkiye bilişim pazarını yansıtan en geniş kapsamlı araştırma ‘İlk 500 Bilişim Şirketi’ 29 Haziran’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek törenle açıklanacak. Interpromedya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek tören Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in konuşmacı olarak katılacağı organizasyon İTÜ Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Bilişim sektörüyle ilgili ‘büyük resmi’ görmek isteyenlere ışık tutan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması, 10. yılı olması nedeniyle 2009’da geçmiş yıllara göre yenilikler içeriyor. Bunların başında, ‘geçmiş 10 yılın en çarpıcı verileri’ geliyor. Bu veriler arasında 10 yıl boyunca sıralamaya giren şirketler, en hızlı büyüyen şirketler ve büyüme yüzdeleri yer alıyor. Donanım, yazılım, hizmet ve özel bölüm olarak dört ana kategori altında toplam 49 alt kategorinin yer aldığı Bilişim 500 Araştırması’nda bu yıl donanım, yazılım ve hizmet ana kategorilerinde de sıralama yapılacak.

Bilişim pazarı son 10 yılda yüzde 223 büyüdü

1998’de 8,7 milyar dolar olan bilişim pazarı son 9 yılda yüzde 227 büyüme yaşamıştı. Tüm dünyayı etkileyen global kriz ortamına rağmen, pazarın toplam cirosu 2008’de ise yüzde 9 büyüyerek 28.1 milyar dolara ulaştı. Son araştırmanın ilk verilerine göre 10 yıldır sıralamaya giren 95 şirketin yüzde 87’si yerli, yüzde 13’ü ise yabancı firmalar. 10 yıldır sıralamaya giren şirketler arasında ilk sırada yer alan firmanın son 10 yıldaki toplam büyüme oranı yüzde 26 binin üstünde.  Bu yıl Bilişim 500’e yeni giren şirket sayısı ise 86 oldu.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Bakan Yıldırım: Gelsinler, konuşuruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir