Shadow

Bilişim teknolojileri nasıl çözümler sunar?

Bilişim teknolojileri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şirketlerin sahip olduğu bilgiler sanal ortamda kullanılıyor ve depolanıyor. Sanal ortamdaki bu bilgilerinde korunması, pek çok farklı açıdan son derece önemlidir. Şirketler bunun farkında olduğu için güvenliği sağlamak adına çeşitli önlemler alır. Bu önlemlerin alınabilmesi için çeşitli firma ya da kişiler ile iş birliği yapar. Şirketlerin iş birliği yaptığı kişilerin başında “BT Uzmanları”, firmaların başında ise “BT Firmaları” geliyor.

BT’nin açılımı “Bilişim Teknolojisi” şeklindedir. Bilişim teknolojileri; çeşitli bilgi ve verinin toplanmasında, toplanan verilerin işlenmesinde, bilgi ve verilerin depolanmasında, iletilmesinde, son kullanıcıya ulaştırılmasında ve bilgisayarlar dahil olmak üzere tüm teknolojik alanı kapsayan bir bütündür. BT uzmanları ve BT Firmaları, şirketler için BT çözümleri sunar ve şirketin sanal ortamdaki güvenliği artırır.

Bu yazımızda sizler için BT Danışmanlığı Kapsamından, Dünden Bugüne BT’den ve BT’nin geleceğinden bahsedeceğiz. Ayrıca BT Çözümleri Nedir sorusuna cevap vereceğiz.

BT Çözümleri Nedir?

BT Çözümleri temel olarak güvenilir, esnek ve hedeflerinize ulaşmanız için size yardımcı olan bir araç görevi görmelidir. Doğru ve planlı bir şekilde uygulanan Bilişim Teknolojileri Çözümleri, şirketinizin bulunduğu sektörde bir adım öne çıkmasını sağlamaktadır. BT çözümlerini doğru bir şekilde uygulayan şirketler, şu avantajlardan faydalanabilir;

 • Verileri gerçek zamanlı olarak toplayabilirsiniz.
 • Çalışanlarınızın üretkenliğini artırabilirsiniz.
 • Çözümlerinizi hızlı bir şekilde geliştirip piyasaya sunmanızı sağlayabilir.
 • Müşteri deneyiminizi çeşitli yollarla artırabilir.

BT Danışmanlığı Kapsamı

BT Danışmanlığı kapsamında yapılan işlemler, danışmanlığı yapan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak BT Danışmanlığı kapsamı şu şekildedir;

 • Sisteminizin altyapı analizi
 • Maliyet analizi
 • Çözüm modellerinin oluşturulması
 • Proje sunumu
 • BT politikalarının oluşturulması ve analizi
 • Bilgisayar ağı mimarisi
 • Bilgi güvenliği
 • Web geliştirme
 • Bilgisayar sistemleri analizi
 • Çeşitli testler

Genel olarak BT Danışmanlığı kapsamında olan işlemler bu şekildedir. Ancak bir BT Danışmanlığı almadan önce danışmanlığın kapsamını tam olarak öğrenmeli ve danışmanlık hizmetinden bu şekilde faydalanmalısınız. Aksi takdirde BT Danışmanlığı kapsamından istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Dünden Bugüne BT

Bilişim Teknolojilerinin tarihsel olarak gelişimi, bilgisayarın tarihsel gelişimi ile paralel bir şekilde ilerlemektedir. Bu şekilde bakacak olursak, bilgisayarlar 1950 yılından itibaren ticari hayatta kullanılmaya başlamıştır. Bu süreç ise Bilgi İşleme Dönemi, Mikro Dönemi ve Ağ Dönemi olarak 3 dönemde incelenmektedir. Dönemler geçtikçe yani teknolojik gelişmeler yaşandıkça BT önem kazanmıştır. Dünden bugüne BT’nin gelişimi / değişimi, bilgisayar teknolojisindeki değişime / gelişime bağlı olarak değişmektedir.

BT’nin Geleceği

Yapay Zeka geleceğin teknolojisi olarak görülmektedir. Bu bağlamda yapay zeka teknolojisinin günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan Bilişim Teknolojilerine etki etmeyeceği düşünülemez. Pek çok farklı uzmana göre gelecekte Yapay Zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi teknolojiler, Bilişim Teknolojilerinin temelini oluşturacak. Bunun yanında ise günümüzde de önemli bir yere sahip olan Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme gibi çeşitli parametrelerdeki gelişimler de BT’nin geleceğinde önemli bir yere sahip olacak.

Tabii ki bunların hepsi tamamen bir tahmindir. BT’nin geleceğinin nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.

Bu yazımızda sizler için BT Danışmanlığı Kapsamından, Dünden Bugüne BT’den ve BT’nin Geleceğinden bahsettik. Ayrıca BT Çözümleri Nedir sorusuna cevap verdik. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir