Bilişim lokomotif güç

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, kalkınmanın lokomotif gücü olan bilişim sektörü için özel belirlenmiş politikaların Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesindeki hızı arttıracağını söyledi.
Tüm gelişmiş ülkelerde kalkınmanın lokomotif gücü olan bilişim sektörü, devletten özel politikalar belirlenmesi talebinde bulunuyor. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş, kalkınmanın lokomotif gücü olan bilişim sektörü için özel olarak belirlenmiş politikaların Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesindeki hızı artıracağını belirtiyor.

“Bilişim’08” etkinliğinde konuşan Menteş, kriz dönemlerinin yeni fırsatlar ortaya çıkardığına, bu dönemlerde çabuk karar alabilen, bunu uygulayabilen ülkelerin ve sektörlerin fırsatları değerlendirdiğine işaret etti.

KRİZİN İLACI TEKNOLOJİ

Menteş, “Her kriz dönemi sonrası özellikle bilişim sektöründe sıçrama gösteren, teknolojiler üreten ülkeler ve firmalar çıkmıştır. Fırsatların değerlendirilmesinde belirleyici rol bilişim teknolojilerinin üretimine ve etkin kullanımına verilecek özel ağırlık olacaktır” dedi.

Türkiye’nin nitelikli uluslararası rekabet gücüne sahip “fen beyni birikimini” itici güce çeviremediğini belirten Menteş, bilişim sektörü için özel olarak belirlenmiş politikaların Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesindeki hızı artıracağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir