Bilişim 500’e başvuru 10 Mayıs’a uzatıldı

Türkiye bilişim sektörünü resmi kayıtlara göre listeleyen ve sektörün tek referans kaynağı olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması için başvuru tarihi 10 Mayıs’a uzatıldı, firmaların başvuru için interpromedya.com.tr/bilisim500 adresindeki başvuru formunu doldurmaları yeterli olacak.

Interpromedya tarafından 12’incisi gerçekleştirilen Bilişim 500 Araştırması, ciro sıralamasının yanı sıra pazar verileri için de bilgi kaynağı olma özelliği taşıyor. 2010 yılı sonunda 26,6 milyar dolara ulaştığı öngörülen bilişim pazarının 2011’de yüzde 6 büyüyerek 28,2 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Pazarın bileşenleri değerlendirildiğinse ise; bilgi teknolojileri pazarının 2010’da yüzde 7.6 milyar dolar olduğu, 2011’de de yüzde 8.7 büyüyerek 8.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2010’da 18.9 milyar dolara ulaştığı öngörülen iletişim teknolojileri pazarının ise yüzde 4.8 büyüyerek 19.9 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

2010’da bilişim pazarında performanslarıyla dikkat çeken sektörler; yüzde 10’un üzerinde büyüyen bilgi teknolojileri donanımı, yazılım ve telekom donanımı sektörleri oldu. 2010; taşınabilir bilgisayar, akıllı telefon ve tablet bilgisayar gibi mobil ürünlerin satışlarının arttığı bir yıl oldu. Hem kurumları hem de son tüketiciyi hedefleyen bu ürünler özellikle donanım pazarının büyümesinde son derece etkili oldu.

Tüketici elektroniği pazarında satış yapan yerli ve yabancı pek çok mağaza büyümeye devam etti. Internet kullanımının yaygınlaşması, sosyal ağlara artan ilgi ve 3G, taşınabilir ürünlere olan ilgiyi daha da arttırdı. 2010 yılının ikinci çeyreğinden itibaren mobil geniş bant abone sayısı artmaya başladı. Türkiye’deki toplam internet abonesi 8 milyonu aştı.

Eylül 2010 itibariyle mobil telefon kullanıcı sayısı 62 milyon kişiye ulaştı, 3G mobil abone sayısı ise 16 milyon kişiyi geçti. 2010 yılında özellikle operatör destekli yapılan 3G cep telefonu kampanyaları, artan akıllı telefon kullanımı, alt yapı yenilemeleri telekom donanımı pazarını büyüttü.

19 yıllık birikimiyle bilişim sektörüne bilgi merkezi olarak hizmet eden Interpromedya’nın Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan, pazardaki 2011 beklentilerini değerlendirdi:

“2011 yılında dokunmatik ekranlı cihazlar ve akıllı cihazların satışında önemli oranda artış olacak. 2011 yılında yine katma değerli telekom hizmet gelirlerinde büyüme öngörüyoruz. 2011 yılında mobil içerik ve katma değerli hizmet sunan ve uygulama geliştiren küçük şirketler gelişmeye devam edecek. 2011’de raporlama ve analize yönelik yazılımların satışında artış bekliyoruz. KOBİ?lerin 2011 yılında ağırlıklı olarak bilgisayar, sunucu, veri depolama gibi donanım ürünleri ve güvenlik yazılımlarına yatırım yapacağını öngörüyoruz. Kurumsal ve büyük ölçekli kurumlarda ise 2011 yılında güvenlik, veri depolama, sanallaştırma, iş sürekliliği, kriz yönetimi, veri merkezi ve sunucu konsolidasyon konularına yatırım yapılacaktır. Bunun yanı sıra veri merkezi, kriz yönetimi gibi konularda dış kaynak hizmeti almak ön planda olacaktır. 2011 yılında hizmet pazarı yüzde 6.4 büyüyerek 2.5 milyar dolar büyüklüğe ulaşacaktır. Dünyadaki trendle paralel olarak Türkiye’de de bulut bilişimin önemi daha da artacak. 2011 yılında telekom donanımı pazarının yaklaşık yüzde 7,7 büyüyerek 2.8 milyar dolar, telekom hizmetleri pazarının ise yüzde 4,4 büyüyerek 19.9 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz.”

2011 yılında toplam yüzde 6’lık büyüme hedeflenen Türkiye bilişim pazarındaki ürün ve hizmet gruplarının pay dağılımına bakıldığında ise; telekom hizmetlerinin yüzde 60.6, bilgi teknolojileri donanımı ve telekom donanımı pazar paylarının yüzde 22,7, yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetleri pazarlarına ait payın da yüzde 16,8 olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir