Shadow

Bilgisayarın yeri başka

Mobil cihazlardan internet kullanım oranı her geçen gün artmasına rağmen bilgisayara talep azalmadı. Türkiye kişisel bilgisayar pazarı yıllık bazda yüzde 30, bir önceki çeyreğe göre yüzde 14,2 büyüme gösterdi. En çok tercih edilen üç marka HP, Lenovo ve Asus oldu.

Türkiye kişisel bilgisayar (PC) pazarı yıllık bazda %30, bir önceki çeyreğe göre ise %14,2 büyüme göstererek toplamda 453.400 ithalat adedi ile 3. çeyreği kapattı. International Data Corporation (IDC) Türkiye 2016 3. çeyrek raporuna göre, ithalat hacminin beklenenden daha yüksek hızda devam etmesi, final rakamlarının da beklentilerin %20,9 üzerinde gerçekleşmesine sebep oldu.

KUR DALGALANMASI ETKİLEMEDİ

Üçüncü çeyreğin başı, döviz kurlarında dalgalanmalara tanıklık etti. IDC 3. çeyrek başında beklentilerini aşağıya çekti. Talebin azalması beklenirken, tüketiciler bu duruma tepki göstermeyip, okul sezonunun başlamasının getirdiği PC ihtiyacı ve kampanyalarla satın almalara devam etti.

KAMU BİLGİSAYAR ALDI

Kişisel bilgisayar pazarında, kurumsal tarafta ise özellikle kamunun, ekonomide istikrarın sağlanması konusunda vermek istediği olumlu mesaja paralel olarak, tüm ihaleler ve satın almalar gerçekleşti.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN MARKA

Toplam Türkiye PC pazarında, yılın 3. çeyreğinde, %24 pazar payı ile özellikle kurumsal taraftaki büyük projeleri sayesinde liderlik koltuğuna oturan HP oldu. Lenovo, %22’lik pazar payı ile gerek kamudaki işleriyle, gerekse tüketici tarafındaki sağlıklı stoklarıyla çeyreği 2. olarak tamamladı. Asus ise %16,2 ile toplam PC’de 3. sırada yer alsa da özellikle tüketici segmentindeki yüksek ithalat adetleriyle bu segmentte lider oldu.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Çorlu'dan dünyaya Türk Malı bilgisayar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir