Bilgisayarın yeni şekli: MiniBIG

Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, cep bilgisayarı derken; Beko, MiniBIG adlı farklı bir taşınabilir bilgisayar konsepti geliştirdi. Bilgisayarın yeni şekli MiniBIG’e gelin yakından bakalım!

Beko’nun uzun süredir www.minibig.net adresinden gizemli bir ürün olarak duyurduğu ve bu gizemli ürünün ne olduğu hakkında yarışma düzenlediği MiniBIG sonunda ortaya çıktı. Yarışma süresinde pek çok site ve forumda ürünün yabancı teknoloji şirketlerinin yeni bir ürünü olduğu, PlayStation ya da XBox gibi bir oyun makinesi mi olduğu yönünde pek çok tahmin yapıldı.

FARKLI BİR BİLGİSAYAR

Sonunda anlaşıldı ki, MiniBIG, multimedya klavye seti ve uzaktan kumandası bulunan minik bir ekransız bilgisayar. DVI veya VGA bağlantısı kullanılarak LCD ya da Plazma TV’ye bağlantı yapılarak kullanılan MiniBIG, bu anlamda ilk ürün olmasa da dikkate değer seçeneklerden biri olarak karşımızda duruyor. MiniBIG’de, 1 DVH, AVI-IN port, 1 TV-out, 4 USB 2.0 port ve video kamera girişi için 1 IEEE 1394 yuvası bulunuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Üzerindeki esrar perdesi aralanan MiniBIG, Microsoft Vista Premium işletim sisteminin performansını sunan bir bilgisayar. Güçlü bir Intel Core2Duo işlemci kullanan ve Wireless LAN kablosuz ağ desteğiyle gelen MiniBIG, 120 GB gibi geniş kapasiteli sabit diske sahip. DVD yazıcı-okuyucusu bulunan üründe, 1GB’lık 667MHz’lik veriyolunu kullanan RAM bulunuyor. 224 MB’lık ekran kartı bulunan ürünle birlikte, Microsoft Office’in 60 günlük deneme sürümü de yer alıyor.

SIRT ÇANTASIYLA GELİYOR

Şu sıralar televizyonlarda yayınlanan reklamlarında, taşınabilir ve boyut olarak küçük olmasının özellikle vurgulandığı MiniBIG, özel sırt çantasıyla birlikte satılıyor. Sadece 1,5 kilogram ağırlığındaki MiniBIG’in V1 modeli 1.399 YTL, V2 modeli ise 1.888 YTL’den satılıyor. V2 modelinde karasal yayınlara uygun bir TV kartı bulunuyor
http://www.minibig.net

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir