Shadow

Bilgisayarda kampanya görünce dayanamıyoruz

Amerika?dan başlayarak tüm dünyayı etkileyen ekonomik daralmaya rağmen, bilgisayar satışlarında azalma yerine artış yaşanıyor. Uzmanlar bu durumu, bitmek bilmeyen kampanya ve indirimlere bağlıyor.

Connecticut, ABD merkezli bilişim araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner’ın dünya çapında yaptığı son pazar araştırmalarına göre bilgisayar satışları tahminlerin üzerinde oranlarda gerçekleşmeye devam ediyor. Turk.Internet.com’un haberine göre 2008’in ikinci çeyreğinde 71.9 milyon adet satılan bilgisayarın geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 16’lık bir artışa denk geliyor. ABD’de içinde aynı çeyrekte satılan bilgisayar miktarının ise bir önceki seneye oranla yüzde 4.2 artarak 16.5 milyon adet gerçekleştiği açıklandı. Gartner’a göre2008’in üçüncü çeyreği için bilgisayar satışlarının dünya genelindeli artışı yüzde 12.3 olarak gerçekleşecek.

ARTIŞIN NEDENİ KAMPANYA

Ekonomilerin büyük sorunlar yaşadığı dönemde bilgisayar parçası üreticilerinin fiyatlarında ciddi oranlarda indirimler yapmalarının ve son kullanıcıya satış yapan teknoloji marketlerinin avantajlı ödeme planları sunmalarının büyük payının olduğu belirtiliyor. Gartner analistlerinden Mika Kitagawa, üreticilerin, hem bireysel tüketici, hem de kurumsal müşteriler için fiyatlarda bu denli ciddi indirimler yapmalarını beklemediklerini açıkladı. Kitagawa, büyük üreticilerin ciddi fiyat indirmeler dolayısıyla etkilenmelerinin düşük bir ihtimal olduğunu ancak, küçük ve orta ölçekli satıcıların kar marjlarındaki kayıp dolayısıyla ciddi sarsıntılar yaşayabileceklerini ifade etti.

PAZAR LİDERİ YİNE HP

HP, 2008’in ikinci çeyreğinde sağladığı yüzde 18.1’lik payıyla bilgisayar pazarındaki liderliğini sürdürüyor. Farklı satış yöntemi izleyen Dell’in ise yüzde 15.6 pazar payıyla HP’nin hemen arkasından gelmeye devam ediyor. Ancak Dell’in, yeni satış kanalları arayışlarının satışlarındaki payını etkileyebileceği belirtiliyor. Elektronik dünyasında en iyi sonuçları Apple’ın aldığı gözlerden kaçmıyor. Apple, yüzde 38.1’lik büyüme ile bu alanda kırılması zor bir rekora imza attı ve ABD bilgisayar pazarında üçüncülüğe yerleşti. Gözlemciler, Apple’ın bu denli popüler olmasında iPhone ve iPod’un ciddi payı bulunduğunu belirtiyorlar.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika artış yüzde 23

Bilgisayar satışlarının, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) pazarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük bir artışla 23.1 milyon adet olarak gerçekleştiği rapora yansıdı. Dizüstü pazarının, bu bölgede de yüzde 40’lık bir artış göstermesi yine araştırma rapora yansıyan önemli unsurlardan biri. Çin ve Hindistan pazarlarının 20.1 milyon bilgisayar satışı ile diğer coğrafyalar gibi hızlı bir gelişme gösterdiği gözlerden kaçmadı. Buralarda, özellikle mobil PC oranında yüzde 45.6 gibi çok ciddi bir penetrasyonun gerçekleştiği duyuruldu. Japonya, büyümenin yüzde 10’un altında görüldüğü tek bölge olarak araştırmadaki yerini aldı. Teknoloji denildiğinde belki de en uzağa düşen Latin Amerika ülkelerinde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 23.2’lik bir artışla 7 milyon adet bilgisayarın satıldığı; dizüstü bilgisayar satış oranlarının bir önceki döneme göre yüzde 55 arttığı kaydedildi.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir