Shadow

Bilgisayar out cep+tablet in

İnteraktif Reklamcılık Bürosu’na göre, Türkiye’de akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardan internete erişim artarken, kişisel bilgisayarlardan erişim düşüş gösteriyor. IAB’den Anna Bager bu tabloyu, “Mobil cihazlar tüketicilerin hayatlarının merkezine oturdu” diye özetliyor.

cep-telefon-05092015

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar gibi internete girmemizi sağlayan bilgisayara alternatif cihazlar yaygınlaştıkça, masaüstü ve dizüstü gibi kişisel bilgisayar kullanım oranı düşüş gösteriyor. Bu gidişat, İnteraktif Reklamcılık Bürosu’nun (IAB) yaptığı araştırmaya da yansıyor. IAB verilerine göre küresel mobil reklam yatırımları 2014 yılında yüzde 64,8 büyüyerek 24.0 Milyar Euro’ya (31,9 milyar $) ulaştı. Mobil gösterim bazlı reklamlar 11,4 milyar euro ile (15,1 milyar $) ilk defa mobil arama harcamalarını geride bıraktı. Kuzey Amerika yıllık yüzde 77 ile en yüksek büyümeyi kaydetti. Avrupa’nın global mobil reklam yatırımlarındaki payı 4,0 milyar Euro (5,3 milyar $) ile yüzde 16,6 oldu.

internet-trafik-05092015

MOBİL REKLAM YATIRIMLARINDA BİR YILDA YÜZDE 64,8 ARTIŞ

IAB Avrupa, IAB Amerika ve IHS Technology’nin verilerine göre 2013 yılında 14,6 milyar euro (19,3 milyar $) olan mobil reklam yatırımları 2014 yılında yüzde 64,8’lik artışla 24 milyar euro’ya ulaştı (31,9 milyar $). Bu yükselişin temel nedeni mobil cihazların yaygınlaşması ve mobille ilgili girişimlerinartması olarak görülüyor. 2014’te mobil gösterim bazlı reklam gelirleri yüzde 88,1’lik büyüme gösterirken, arama motoru bazlı gelirlerde yüzde 55,2,operatörlere bağlı mesajlaşma sistemlerinden uygulama tabanlı mesajlaşma sitemlerine geçişler sayesinde, SMS reklamlarında ise yüzde 13’lük artış kaydedildi. IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan, “Global mobil reklam gelirleri Avrupa’da ve dünyada mobilin büyüklüğü ve getirdiği fırsatlarla önemli bir pazarlama platformu olduğunu bir kez daha kanıtladı” dedi.

HAYATIN MERKEZİNE OTURDU

IAB ABD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Mobil Pazarlama Merkezi Genel Müdürü Anna Bager ise durumu, “Mobil cihazlar tüm dünyada tüketicilerin hayatlarının merkezine oturdu” diye özetledi. IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kurşun, mobilin Türkiye’deki gelişimini, “Mobil Türkiye’de de hızla büyüyor. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması kapsamında kodlu sitelerde yapılan platform analizine göre mobilin (telefon + tablet) sayfa gösterimlerdeki payı Nisan 2014’de %12,3’den Haziran 2015’de %28,4’e çıkmış durumda. 2014’de Türkiye mobil reklam yatırımlarında gözlenen %30’luk artışın 2015 yılında da sürmesini ve dijital reklam yatırımları içindeki payını artırmasını bekliyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Genişbant internet abone sayısı 10 milyona dayandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir