Bilgisayar Mühendisleri Odası kuruluyor

Türkiye’de ilk bilgisayar mühendisleri 1981 yılında mezun oldu. Türkiye?de bilgisayar mühendisliği bölümleri her yıl altı bine yakın mezun veriyor. Ancak hala bilgisayar mühendislerinin bir meslek odası yok.

Yıllardan beri dile getirilen “Bilgisayar Mühendisleri Odası”nın kurulması şimdi gerçek olmak üzere. Konuyla ilgili girişim başlatıldı ve bu amaçla 15 Ekim 2011 tarihinde Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda Bilgisayar Mühendisliği Çalıştayı düzenleniyor.

Çalıştay kapsamında öncelikle Anayasa’ca tanımlanmış “Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşu?nun hukuki ve toplumsal boyutu ele alınarak, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bilgisayar mühendislerinin şu an yasal olarak bağlı olduğu Elektrik Mühendisleri Odası’nın yapısı, işleyişi ve tarihçesi hakkında bilgi verilecek.

Sonrasında, EMO altında bilgisayar mühendislerinin bugüne kadar hayata geçirdiği çalışmalar ve odalaşma süreci hakkında bir sunum gerçekleştirilecek.

Türkiye’de ilk bilgisayar mühendisliği bölümü kurucularından, ?bilgisayar? sözcüğünün de isim babası olan Prof. Dr. Aydın Köksal’ın da yer alacağı etkinlikte, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Yazıcı ise bilgisayar mühendisliğini akademik bir çerçevede ele alacak.

Bilgisayar mühendislerinin bugünkü durumuna dair bilgi ve değerlendirmelerin paylaşılacağı son sunumdan sonra, forum kısmında tüm bu bilgiler ışığında yürütülecek tartışmalarla Bilgisayar Mühendisleri Odası’na yönelik en somut ve kitlesel adım da hayata geçirilmiş olacak.

Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın Mayıs 2012’de gerçekleştirilecek TMMOB Genel Kurulu’nda alınacak karar sonrası yasal olarak kurulmasına giden yolda ilk adım tamamlanmış olacak.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir