Shadow

Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulması için seferberlik başlatıldı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) Ankara Şubesi, Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulması için başlattığı girişimi sonuçlandırmak üzere çalışıyor. EMO Ankara Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada, dünyada ilk ‘Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün 1921’de, ilk ‘Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün 1953’te kurulmasına rağmen. Türkiye’de Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nün ancak 1977’de kurulabildiğine dikkat çekilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bugün Türkiye’de Bilgisayar Mühendisliği alanında 85 bölüm, 7479 kontenjan var ve 1981-2010 yılları arasında 30 bin mezun verilmiş durumda. Bu bölümlerden 6533’ü Bilgisayar Mühendisliği, 128’i Bilişim Mühendisliği, 818’i Yazılım Mühendisliği öğrenci almakta. Tüm dünyada ve Türkiye’de bilişim sektöründeki hızla gelişmelere karşın; bilgisayar mühendisliği meslek alanı denetimsiz genişlemekte ve bilgisayar mühendislerinin konumu ve çalışma koşulları gün geçtikçe kötüye gitmektedir. Esnek mesai, güvencesiz çalışma, vasıfsızlaştırma, meslek dışı disiplinlerden bu mesleğin icra edilmesi, işsizlik ve düşük ücret gibi olumsuzluklar içinde çalışan bilgisayar mühendisleri meslek alanında gerekli düzenlemelerden de yoksun durumdadır. Bilgisayar Mühendisleri’nin TMMOB’de örgütlenmesi ve temsili yeterince gerçekleştirilememekte ve Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulma çalışmaları olanca hızıyla sürdürülmektedir.”

Bu arada Bilgisayar Mühendisleri Odası henüz kurulmamış olsa da, oda adına www.bmo.org.tr adresinde bir web sitesi şimdiden açılmış durumda. Diğer yandan konuyla ilgili imza kampanyası da devam ediyor. Kampanyaya katılmak için sözkonusu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Son bir not: Bilgisayar mühendisleri Odalaşma çalışmaları kapsamında 28 Ocak 2012 Cumartesi günü T. Harb-İş Sendikası Kenan Durukan Toplantı Salonu’nda ?Bilgisayar Mühendisleri Odası Çalışmaları Hakkında Bilgilendirme – Süreçle İlgili Görüş ve Değerlendirmeler – Bilgisayar Mühendisleri Odası İmza Kampanyası? gündemi ile ilgili bir toplantı gerçekleştirecek.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Mühendislerin genç meslektaşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir