Shadow

Big Brother da bizi görecek mi?

Dünyanın en büyük arama motoru Google, sunduğu hizmetler çeşitlilik kazandıkça hakkımızda daha çok bilgi sahibi oluyor. Hangi kelimelerle arama yaptığımızdan tutun, e-posta mesajlarımızın içeriğine kadar birçok bilgi Google merkezinde depolanıyor.

Google ‘ın kullanıcılarının mahremiyetine yönelik ihlâli ilk kez bilgisayar içinde arama yapan Google Desktop Search ile gündeme gelmişti. İddialara göre Google, indeksledikleri bu bilgilere erişebildiği için, bireylerin bilgi mahremiyeti ihlâl ediliyordu.

Ardından GMail ile elektronik posta alanına giren Google, kullanıcılarına 2 GB’tan fazla devasa bir e-posta saklama alanı sunması ve bu alandaki e-postaların silinmesini tavsiye etmemesi dikkat çekti.

Sonradan anlaşıldı ki, GMail alanınızda bulunan mesajları tarayan Google, e-postalarınızı okurken bize reklâm gösteriyordu. E-Postalarımızı taradığına göre, elinde tuttuğu bu verileri başka mercilerle de paylaşabilirdi.

SON NOKTA KİŞİSEL VERİTABANI

Son olarak Google’ın bugüne kadarki en büyük kişisel bilgi veri tabanını oluşturmaya hazırlandığı haberleri tartışmalara neden oldu. E-Postalarımızı gören, hangi gün hangi kelimelerle arama yaptığımızı arşivleyen (Bomba, El Kaide, C4 arayanlar dikkat!), GTalk’ta kimlerle sohbet ettiğimizi bilen Google, kişisel tercih ve eğilimlerimizi daha iyi ezberlemeye hazırlanıyor. Burada amaç her zaman olduğu gibi kullanıcıya daha iyi hizmet sunmak! Ama bu hizmet CIA istediğinde de aynen sunulduğu için, tehlike büyük!

BUGÜN NE YAPAYIM?

Google, kullanıcılardan ‘gönüllü’ topladığı bilgilerle kullanıcıların ‘yarın ne yapayım’, ‘hangi işe başvurayım’ ya da ‘bugün ne giyeyim’ gibi sorularına cevap vereceği belirtiliyor.

Kullanıcılar hakkında birçok bilgiye sahip olan Google, halen uyguladığı kişisel bilgileri saklama yöntemlerine açıklık getirmiş değil. Bu dönemin en büyük tartışması ve mücadelesi bireysel mahremiyet olmalı!

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir