Best Buy Türkiye pazarından neden çıkıyor?

Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz ve İzmir mağaza çalışanlarının o günkü coşkusu hala aklımda.

Amerika’nın ünlü perakendecisi Best Buy, Türkiye pazarından çıkma kararı aldı. Türkiye’ye rakiplerinin aksine İstanbul yerine İzmir’den girmeyi tercih eden Best Buy‘ın ilk mağazasını açılıştan bir gün önce ziyaret edenler arasında ben de vardım.

Bir grup teknoloji gazetecisi, Best Buy yöneticileriyle İstanbul’dan İzmir’e gitmiş, hem yolculuk süresince hem de açılış öncesi basın toplantısı ve mağaza gezisinden iyi izlenimlerle geri dönmüştük. Best Buy İzmir mağazasının açılışına dair izlenimlerimi, “Rakiplerimiz sabahın altısında ‘saldırın’ diyor” başlığıyla yazmıştım.

Mağazanın açılışı öncesinde çalışanların motivasyonu yerindeydi. Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz’ın bir taraftar amigosu gibi çalışanlara ‘Best Buy, Best Buy, Best Buy!’ diye tempo tutturması hala aklımda.

İzmir’de o gün büyük bir coşku vardı. En büyük teknoloji perakendecisi Best Buy‘ın Türkiye’ye girmesiyle rekabetin daha da artacağı, bundan da Türk tüketicisinin kazançlı çıkacağını bekliyordum.

O gün, Best Buy yöneticilerine “Neden İzmir?” diye sormuştum. Net bir cevap alamamıştım gerçi, ama cevap kaçamak cevaplardan çıkarılabiliyordu; rakipler İstanbul’u mesken tutmuş, Best Buy da İstanbul’dan pazara girmeyi bu nedenle riskli bulmuştu.

Best Buy’ın amacı, önce İzmir’de mağaza açmak, ardından Ankara ve sırasıyla çeşitli illerde devam etmek. İstanbul’a zamanı gelince gitmekti. Aradan uzun süre geçti. Best Buy’la ilgili pek fazla haber alamadım. Ta ki bu sabah gazeteye gelirken telefonuma düşen e-postaya kadar.

Best Buy adında gönderilen ve “Best Buy Türkiye pazarından çıkıyor” başlıklı açıklamada, şirketin bu ülkeden çekilme kararı, çalışanları rencide etmemek adına özenli bir dille kaleme alınmıştı.

Açıklamada bu nedenle özellikle, “Best Buy üst yönetimi, alınan bu kararın Türkiye’deki çalışanların ve şirketin başarısıyla hiçbir ilgisi olmadığı…” vurgusu yer alıyordu. Çalışanlarla ilgili kısmı tamam ancak, kararın şirketin bu ülkedeki başarısıyla ilgisinin olmadığı iddiası pek inandırıcı değil.

Amerika’daki Best Buy üst yönetiminin, şirketin global bazda kısa ve uzun vadeli beklentileri doğrultusunda Türkiye pazarından çıkmaya karar verdiği ifade edilen açıklamada, Best Buy Türkiye’yi kuran, Best Buy markasını ve müşteri deneyimini İzmir ve Ankara’da açtığı mağazalarıyla Türkiye’ye getiren, başarılı Best Buy Türkiye çalışanlarına müteşekkir olunduğu açıklanıyordu.

Bu karardan etkilenmesi muhtemel olan çalışanların yanı sıra, müşteri ve iş ortaklarına da bir mesaj vardı açıklamada. Çekilme operasyonunun uygulanması sürecinde, müşterilere ve iş ortaklarına karşı olan zorunlu tüm hukuki ve ticari sorumlulukların zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirileceği vurgulanıyordu.

Sonuç olarak, Best Buy gibi bir dünya devinin Türkiye pazarından çekilmesi her anlamda üzücü. Pazarda rekabeti dengeleyici bir unsur olabilir, daha fazla mağaza açabilir daha fazla istihdam, Türkiye’deki tedarikçiler ve iş ortakları için yeni fırsatlar yaratabilirdi; ama olmadı.

Best Buy’ın Türkiye operasyonu bir başarısızlık örneği, başarısız bir deneme olarak hafızalarımızda yerini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir