Best Buy da geldi kadro tamamlandı! (mı?)

Dünyanın en büyük perakendecisi Best Buy, Türkiye pazarına giriş yaptı. Daha önce Darty, Electro World ve Media Markt gibi devlerin girdiği ve yerel teknoloji marketleri zorladığı pazarda, rekabet bu duruma daha da kızışacağa benziyor.

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Çin, Meksika ve Avrupa’da operasyonları olan Best Buy International’ın CEO’su Robert A. Willett, şirketin  Avrupa açılımında, Türkiye’nin çok stratejik bir rol oynadığını, Türkiye’nin genç nüfusu ve gelişen ekonomisi ile Best Buy için en önemli ülkelerin başında geldiğini söylüyor.

Best Buy, 45 milyar dolar cirosu, 13 ülkedeki faaliyeti, sahip olduğu 9 markası, yaklaşık 4.000 mağazası ve 155 bin çalışanı ile dünyanın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi konumunda.

Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz da Türk tüketicisine daha önce eşi benzeri görülmemiş bir teknoloji alışverişi deneyimi yaşatmaya hazırlandıklarını belirterek; “Hedefimiz, Best Buy’ı herkesin çalışmak için can atacağı bir şirket ve gezmekten, alışveriş yapmaktan haz duyulan, eğlenceli bir mağazalar zinciri haline getirmek? diyor.

Müşterileri için teknoloji alışverişi sırasında ve sonrasında her zaman tek adres olmak istediklerinin altını çizen Kopmaz, eve teslimattan kuruluma, montajdan tamire kadar müşterilerinin her zaman yanlarında olacaklarını belirtirken, müşterilerinin güvenle ve gönül rahatlığıyla alışveriş yapmalarını sağlayacak fiyatlar, iade koşulları ve genişletilmiş ürün garanti paketleri sunacaklarının sözünü veriyor.

Best Buy’ın Kilometre Taşları:

  • 1966 yılında Best Buy Co, Inc., Minnesota’da kuruldu.
  • 2001 yılında Best Buy’ın, uluslararası marka olma yolundaki ilk yolculuğu Kanada’nın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi  ‘Future Shop’u satın almasıyla başladı.
  • 2003 yılında, Çin Pazarı’na Shanghai’daki ilk küresel satın alma ofisiyle  girdi ve 2006 yılında Çin’in teknoloji devi Five Star’ın çoğunluğunu satın aldı.
  • 2007 yılının başında, Shanghai’daki ilk Best Buy markalı mağazasını açtı.
  • 2008 yılında, 5 mağaza daha açarak Çin Pazarı’nda büyümeye devam etti.
  • 2008 yılının ikinci çeyreğinde, İngiliz firması The Carphone Warehouse Group PLC ile yeni bir projeye imza attı. Avrupa’da Carphone Warehouse’un 9 ülkedeki 2 bin 400 mağazasını da kapsayacak yeni bir uluslararası perakende şirketinin İngiltere’de yapılandırılmasına başladı.
  • 2008 yılında, uluslararası büyüme stratejisi çerçevesinde, Meksika’daki ilk mağazasını açtı.
  • 2009 yılı sonunda Türkiye’de ilk mağazasını açmaya hazırlanıyor.
  • 2010 yılında, Batı Avrupa’ya giriş yapmak üzere, İngiltere’de ilk mağazasını açmaya hazırlanıyor.

Robert A. Willett / CEO, Best Buy International

Best Buy’ın büyüme ve yenilikçilik alanındaki gelişimini yürüten Robert A. Willett, Best Buy International’ın Kanada, Çin, Meksika  ve Avrupa’dan sorumlu CEO’sudur. Robert A. Willett 2006 yılından beri bu görevi yürütmektedir.
Willett, Best Buy’ın müşteri odaklılığa dönüşüm sürecini destekleyen bilgi teknolojileri ve tedarik zincirinin yeniden yapılanmasını sağladı.  Willett’ın önderliğinde Best Buy International, Kuzey Amerika dışında perakendecilik fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için global entegrasyon ve büyüme stratejisini yürütmektedir.
Best Buy’da şu anki görevinden önce operasyonlardan sorumlu başkan vekilliği ve enformasyon daire başkanlığı görevlerinde bulunan Willett, bugün Best Buy’ın müşteri odaklılık modelini geliştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.
Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, perakende sektöründe farklı rollerde yer alarak deneyim sahibi olan Willett, Best Buy’dan önce Londra’da bulunan Accenture Danışmanlık firmasında global yönetim ortaklığı yaptı. Willett, bu görevi süresince dünya üzerindeki en iyi perakende firmalarının  iş dönüşümü, üretim ve tedarik zincirlerinin yönetimi, marka konumlandırılmaları, teknolojik dönüşüm ve müşteri segmantasyonları konularında çalıştı.
Willett, Best Buy’da çalışmaya başlamadan önce, Best Buy’ın operasyonel verimlilik ve mükemmellik konularında çalışan direktörler kuruluna özel danışmanlık yaptı.  Accenture Danışmanlık firmasında çalıştığı süre içerisinde, Best Buy’ın 1990’ların sonlarına doğru üstlendiği ‘Karların Süreci’ girişiminde rol aldı. 
Perakende sektöründeki kariyerine Marks&Spencer’da mağaza yöneticisi olarak başlayan Willett, Avrupa’daki diğer perakende firmalarında da genel müdürlük ve grup başkanlığı gibi çeşitli yönetim pozisyonlarında görev yaptı.
Willett, IT alanına yaptığı önemli katkılar ve CIO pozisyonunda, yükselme için teknolojinin işletmelerde kullanımı alanındaki çalışmalarından dolayı CIO Magazin tarafından  2008’in CIO Hall of Fame’i seçildi.  Willett, aynı zamanda, Haziran 2008’de Kanada merkezli video analiz sistemleri sağlayıcısı olan LightHaus Logic Inc. Yönetim Kurulu’na seçildi. 

Ruşen Kopmaz / Best Buy Türkiye Ülke Başkanı

Ruşen Kopmaz, dünyanın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi olan Best Buy Co.Inc.’nin Türkiye Başkanı’dır. 2007 yılının son çeyreğinde Best Buy ailesine katılan Kopmaz, çalışanını ve müşterisini yaptığı her işin merkezinde tutan, değerleri üzerine kurulu ve değerlerini her gün yaşayan; ‘en iyi olurken eğlenen’, ‘zorluklardan ve değişimden ders alan’, ‘saygı, alçakgönüllülük ve dürüstlük gösteren’, ‘insanlarının  gücünden güç kazanan’ Best Buy Türkiye ekibini kurdu.
Ruşen Kopmaz; 2009 yılının son çeyreğinde ilk mağazasını açarak, Türk tüketicilerine hizmet etmeye hazırlanan Best Buy Türkiye’ye, şirket ve müşteri stratejilerinin oluşturulmasında çok yönlü bakış açısıyla kılavuzluk ediyor. Best Buy Türkiye Etik Komitesi Başkanı olan Kopmaz, tüm çalışanların etik kurallarını anlamasına ve kurum değerlerini yaşatmasına büyük önem veriyor.
Başarılı bir kariyer geçmişi olan Ruşen Kopmaz , birçok başarılı çok uluslu şirkette çalışmış ve perakende sektöründe 10 yıllık engin bir tecrübeye sahiptir. Ruşen Kopmaz, profesyonel kariyerine FMC Nurol Savunma Sanayi, FMC Savunma Sistemleri Uluslararası Bölümü ve Arthur Andersen & Co. şirketinde finansal liderlik yaparak başladı. Lee ve Wrangler Jeans’in distribütör ve üretici firması olan VF EGE Giyim Sanayi ve Ticaret?in Genel Müdürlüğü’ne getirilen Kopmaz, üretim dışındaki tüm fonksiyonların denetiminden sorumluydu.
2007 Eylül ayında Best Buy Türkiye Ülke Başkanlığı’na getirilmeden önce, Tesco Plc.’nin bir yan kuruluşu olan Tesco Kipa Kitle Pazarlama’nın Finans ve IT Direktörlüğünü yaptı. Buradaki görevi süresince finans, IT, hukuki konular, şirket satın alımları ve birçok şirket faaliyetinde aktif rol aldı.
İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık Mühendisliği bölümü mezunu olan Ruşen Kopmaz, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinde İşletme Master’ı yaptı. 42 yaşında olan Ruşen Kopmaz, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir