Shadow

Belediye hizmetleri cebe geldi ‘Vatandaş Başkan’ oldu

Turkcell’in Beyoğlu Belediyesi için geliştirdiği ‘Vatandaş Başkan’ adlı mobil uygulamayla, belediye hizmetleri vatandaşların cebine geldi. Akıllı telefonlara yüklenebilen mobil uygulamayla vatandaşlar belediyeyle ilgili tüm işlerini cepten yapabilecek. Beyoğlu belediyesinin mobil uygulaması, AppStore ve Android Market’ten ücretsiz indirilebiliyor.

Beyoğlu Belediyesi ve Turkcell’in işbirliği sonucu, Beyoğlu’nda mobil belediyecilik başladı. Turkcell tarafından geliştirilen “Vatandaş Başkan” adlı mobil belediyecilik uygulamasıyla vatandaşlar belediye hizmetlerine cep telefonlarından ulaşabilecek. “Vatandaş Başkan” uygulamasının kamuoyuna duyurulması için Ceylan Intercontinental Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, gelişen teknoloji sayesinde dünyanın giderek mobilize olduğunu belirterek, “Akıllı telefonlar için geliştirilen interaktif uygulamalarda baş döndürücü bir hız yaşanıyor. Gerçek dünya, dijital dünyada yeniden tanımlanıyor. Ürünler, hizmetler artık bu dünyada yer alıyor. Dijital dünyada yer almayan ister şirket ister devlet olsun, kayboluyor, yok oluyor. 250 bin yerleşik nüfusa ve hergün binlerce ziyaretçimize mobil uygulamalar hizmet vermeye başlıyoruz.” dedi.

BELEDİYE SİSTEMİ CEBE GELDİ

“Çek, İlet, Beyoğlu’nu Cepten Yönet” sloganıyla hayata geçirilen “Vatandaş Başkan” uygulamasını, vatandaşla başkanın aynı platformda buluştuğu bir uygulama olarak tanımlayan Demircan, “Bu uygulamayla yeni iletişim kanalları açıyoruz. Belediye hizmetlerimizi, zamandan ve mekandan bağımsız şekilde alınabilir hale getiriyoruz. Yaklaşık 1.5 yıl yazılım üzerinde çalışıldı. Belediye içinde de 360’tan fazla işlem yazılıma dahil edildi. Mobil belediye uygulamalarıyla, belediye hizmetlerine akıllı telefonlardan erişilmesini sağlıyoruz. Vatandaşlar, şikayetlerini fotoğraf çekerek iletebilir, belediyeyle ilgili anketlere katılabilir. Halkımızın her hangi bir şikayeti talimata dönüşüyor, şikayet dilekçesi haline geliyor. Şikayetle ilgili daha sonra vatandaşlara geri bildirimde bulunuluyor. Beyoğlu belediyesinin mobil uygulaması, AppStore ve Android Market’ten ücretsiz indirilebiliyor.” şeklinde konuştu.

DEĞER KATAN FİKİRLER ÖNEMLİ

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ise toplantıda, inovasyonun, yeni fikrin ticari değer yaratan, toplumsal fayda yaratan olması gerektiğini vurgulayarak, Beyoğlu Belediyesi için geliştirilen mobil belediyecilik uygulamasının buna iyi bir örnek olduğunu söyledi. Kocabaş, sözlerine şöyle devam etti: “Uygulamayı Beyoğlu’nda hayata geçirmemizi önemli bir nedeni, belediyenin teknik altyapı olarak bu işbirliğine hazır olmasıydı. Biz kendimizi GSM şirketi değil, teknolojik çözüm ortağı olarak konumlandırıyoruz. Yaptığımız şeye biz ‘Akıllı Belediyecilik’ diyoruz. Bu çözümlerle biz vatandaşlara hizmet götürülmesini sağlıyor hem de belediyenin teknolojik çözümlerle iş süreçlerini hızlandırmasını amaçlıyoruz. Bugün dünyada 50 milyar SIM kart var. Artık makinalar birbirleriyle iletişim kuruyor. Belediyelerin araçlarını takip ettiği, tahsilatı sorguladığı pek çok farklı projemiz var. Özellikle ‘Vatandaş Başkan’ mobil uygulamasında oteller, bankalar, restoranlara kadar 1 milyon lokasyon tanımlı. ‘Vatandaş Başkan’, belediye hizmetleriyle vatandaşların buluşmasını sağlayan bir uygulama.”

İlginizi çekebilir:  Turkcell 16 ülkeye teknoloji ihraç ediyor

AKILLI TELEFONLAR BELEDİYE ŞUBESİNE DÖNÜŞTÜ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Turkcell’in belediyemiz için geliştirdiği özel bir yazılımla, tüm akıllı telefonları belediyemizin bir şubesine dönüştürdük” dedi. Demircan, “Vatandaşımız, Beyoğlu Mobil Belediye uygulamasıyla Beyoğlu’na ait her türlü bilgiyi cep telefonlarında görüntüleyebilir, şikayetlerini, fotoğraf çekerek belgeleyebilir, interaktif ortamlarda yapılan anketlere katılarak Beyoğlu’nun geleceğine yön verebilir. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak tüm belediye hizmetlerine, Beyoğlu’nda gerçekleştirilen kültür-sanat etkinliklerinden vizyondaki filmlere, konaklama yeme içme mekanlarından, tam bir milyon noktanın bilgilerine anında erişebilir. İleriki aşamalarda videolu şikayet de sisteme eklenebilir.” diye konuştu. Beyoğlu Mobil Belediye uygulamasıyla Beyoğlu’nu cepten yönetilir hale getirdiklerini ifade eden Demircan, vatandaşların herhangi bir şikayetinin bu uygulamayla bir talimata dönüştüğünü söyledi.

ACİL DURUMLARDA ACİL MÜDAHALE KOLAYLAŞIYOR

Beyoğlu Belediyesi Mobil Uygulaması’nı kullanan kişiler semtte hayatın akışını etkileyecek elektrik veya su kesintisi gibi durumlar konusunda önceden uyarılacak.  Beyoğlu Mobil Belediye Uygulaması, acil durumlar için de fark yaratacak nitelikte. Sağlık ya da asayişle ilgili yaşanabilecek acil durumlarda itfaiyeyi, zabıtayı ya da hastaneleri arayarak yer tarif etme dönemi sona eriyor. Zira sistem bulunduğunuz noktaya en yakın adresleri tanımlanıyor ve nerde olduğunuz anında tespit ediliyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bu uygulama sayesinde, Beyoğlu’nun herhangi bir mahallesinde aydınlatmadan çevre temizliğine, kanalizasyondan kaldırımda yerine oturmayan bir parke taşına kadar tüm sorunları birebir olarak fotoğraflanabiliyor ve belediyenin iletişim merkezine gönderilebiliyor. Böylece, belediyenin iletişim merkezi görüntülenen problemi saha elemanına aktararak sorunun çözülmesini sağlıyor ve kişiye geri bildirimde bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir