Belçika ikiye bölündü

Belçika’da Hollandaca konuşan Flaman ve Fransızca konuşan Valon otonom bölgeleri arasındaki bölünme tartışması, alanadlarının bölünmesine neden oldu.

Flaman bölge hükümeti, internet sitelerinde Belçika için ‘.be’ olan alan adı kısaltmasını 2009 yılından itibaren Flamanlar için ‘.fla’, ‘.vla’ ya da ‘.vln’ şeklinde tescil ettirerek kullanma kararı aldı.

Muhalefetin de desteğini alan Flaman bölge hükümeti yeni alan adı başvurusu için 100 bin avro ayırdı. Flamanlar, Birleşmiş Milletler tarafından tanınacak yeni ülkeler için yedekte bekletilmesi nedeniyle iki harfli internet uzantısını bağımsız olana dek alamayacak.

İnternette alan adları tahsisinde tek yetkili makam olan ICAAN, kullanıcılara ‘.com’ veya ‘.net’ gibi sınırlı internet adresi uzantıları yerine en az 3 harfli olmak üzere sınırsız sayıda ve her dilde alan adı yaratma imkanı sunma kararı almıştı.

One Comment

  • mehmetNo Gravatar

    Başka memleketlerin iç işlerine karışacaklarına kendi ülkelerini yönetsinler..Barındırdıkları PKK’lılar onların başına dert olunca akılları başına gelir.Dünyada kimlerin yanında olacaklarına iyi karar verirler o zaman…Zaten tarihleri olmayan Tampon bir topraktı..Memleket demeye bile insanın dili varmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir