Shadow

Basın Kanunu’nun zırhından internet gazetecileri mahrum

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral, Kocaeli’ndeki Kartepe Greenpark Otel’de gerçekleştirilen 2. 5651 Sayılı Yasa ve Türkiye’de İnternet İçerik Düzenleme Çalıştayı’nda, Basın Kanunu’nun gazetecilere sağladığı koruma zırhından internet medyasının mahrum olmasını gündeme getirdi ve Basın Kanunu ile internetteki suçları düzenleyen 5651 sayılı kanunun birleştirilerek ‘Medya Kanunu’ yapılabileceğini söyledi.

Kayral, “İnternet suçları açısından ‘İhtisas Mahkemesi’ kurulması düşüncesinde bir çalışma olup olmadığını bilmi-yoruz. Youtube ve benzeri siteler, halen yasal ve teknik çıkmazlar nedeniyle kapalı. Devlet ve sivil toplum örgütleri kararlar almasına rağmen internet kullanımı ve eğitimi konusunda doyurucu bir çalışma henüz göremedik’ şeklinde konuştu.

Çalıştayda konuşan Turk.Internet.com yayın yönetmeni Füsun Sarp Nebil, “İnternet özgürdür diyenler var. Ama bunun karşılığında internetin özgür ruh olduğunu düşündükleri noktadan şikâyet edenler var. Bu arada, tabii hâkim ve savcılar arada kalıyor. İnternet servis sağlayıcılar da aynı şekilde” dedi.

Ankara Barosu’nun, 2004 yılından bu yana, Türkiye’de internete bakış ve yasal düzenlemelerle yakından ilgilendiğini ifade eden Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Eren ise, “Çözüm önerilerini, bu çalıştayın sonunda çıkarmayı amaçlıyoruz. Kurumlar adına bir çıkarımda bulunmuyoruz. Konuya ilgi duyan kişiler tarafından oluşturulmuş bir öneri metnindir bu. Bunun konuya büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir