Shadow

Başarsoft, anlık trafik bilgisiyle 25 milyon ciro hedefliyor

Navigasyon sektörünün en önemli tedarikçilerinden olan Başarsoft’un CEO’su Alim Küçükpehlivan, “2012, bizim trafik yılımız olacak. Navigasyon sektörü trafik bilgisi veren çözümler sunar hale geldi. Traffic Message Channel teknolojisi sayesinde pazarın yaklaşık iki katına çıkmasını öngörüyoruz. 2012 ciro hedefimiz ise 25 milyon TL.” dedi.

Araçlar için vazgeçilmez hale gelen navigasyon cihazları bu yıl harita üzerinde trafik yoğunluğunu da gösterir hale gelecek ve araç sürücülerini gitmek istedikleri yere trafiğin açık olduğu rotalardan götürerek hem zaman, yakıttan tasarruf ve çevrenin korunmasına katkı sağlayacak.

Navigasyon sektörünün en önemli oyuncularından olan Başarsoft’un CEO’su Alim Küçükpehlivan, “2012, bizim trafik yılımız olacak. 2012’de navigasyon sektörü trafik bilgisi veren çözümler sunar hale geldi. 450 bin navigasyon lisansı sattık. 380 bini araçiçi lisansıydı. Traffic Message Channel (TMC) teknolojisi sayesinde pazarın yaklaşık iki katına çıkmasını öngörüyoruz. 450 bin lisansı 600-700 bine çıkarma hedefimiz var. 2012 başında RTÜK’e izin için başvurduk. Cihazların üretimi hazırlandı. RTÜK onayından sonra Çin’den ithalatlar başlayacak.” dedi.

CANLI TRAFİK BİLGİSİ DÖNEMİ

Bugüne kadar Türkiye’de 800 bin civarında navigasyon cihazı satıldığını, bunların 650 bininde Başarsoft’un dijital haritasının bulunduğunu belirten Küçükpehlivan, “İnternet tabanı harita teknolojisini, biz şimdi radyo tabanlı olarak zenginleştiriyoruz. Trafik radyosunun verileri kullanılıyor. Navigasyon cihazının içinde radyo alıcısı var. Bu alıcı trafik bilgileri radyo istasyonu üzerinden alarak harita üzerine trafik durumunu grafiksel olarak gösteriyor. Veriler 3G internet yerine radyodan geldiği için navigasyon cihazı kullanıcılarına herhangi bir ek maliyet yansıtılmıyor. Burada Traffic Message Channel (TMC) teknolojisi kullanılıyor. Trafiğin değişken durumuna göre, gideceğiniz yere ait rotayı belli aralıklarla yeniden hesaplıyor, canlı yol tarifi yapıyor.” şeklinde konuştu.

CİRO HEDEFİ 25 MİLYON TL

2010’da 10 milyon, 2011’de 18 milyon TL. ciro yaptıklarını belirten Küçükpehlivan, şunları söyledi: ‘2012 ciro hedefimiz ise 25 milyon TL. Şu an 200 personelimiz var. İstanbul ve Ankara’da ofislerimiz var. ODTÜ Teknokent’te ofisimiz var. Lokasyon tabanlı yazılımlar geliştiren, uygulamalar geliştiren, veri üreten ekiplerimiz var. Bilişim 500’de Türkiye’nin 198’inci firmasıyız. İlk 200’deyiz. Son iki yıldır Deloitte Fast 50 teknoloji şirketleri sıralamasında ilk 50’deyiz. Bu sene de gireceğiz diye ümit ediyoruz. Türk Telekom, Avea, Turkcell, Vofadone, hepsi müşterimiz. Emniyet, MOBESE’ler, kamu kurumları, enerji dağıtım şirketleri gibi pek çok müşterimiz var.”

İŞİNİZE HER GÜN AYNI YOLDAN GİTMEYİN

Traffic Message Channel (TMC) teknolojisi ile elde edilen canlı trafik bilgisinin yararını ise Küçükpehlivan, şöyle anlatıyor: ‘Her gün işinize giderken aynı yoldan gidiyorsunuz. Trafik durumunu gösteren bir navigasyon cihazına sahip olduğunuzda, cihaz size trafik durumunu göstereceği, sizi otomatik olarak trafiğin akıcı olduğu yollardan götüreceği için, her gün aynı yoldan gitmiyorsunuz, zaman kazanıyorsunuz. Hem yakıttan tasarruf ediyorsunuz hem de boş yere trafikte kalma stresi yaşamıyorsunuz. Biz trafikli navigasyon cihazının pazarı çok ciddi büyüteceğini ve büyükşehirlerin trafik sorununa çözüm oluşturacağını, daha az yakı tüketimi olacağı için, hava kirliliğinin azalmasına da katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

ANLIK TRAFİK BİLGİSİ NASIL ELDE EDİLİYOR?

Başarsoft, anlık trafik bilgisini araç takip firmalarıyla yaptığı anlaşmayla elde ediyor. Bu sistemleri kullanan 200 bin aracın yer ve hız bilgilerinin analiz edilmesi sonucu, trafik yoğunluğu harita üzerinde anlık olarak gösteriliyor. Navigasyon cihazında trafiğin akıcı olduğu yollar yeşil, sıkışık olduğu yollar ise kırmızı renkte gösteriliyor. Akıcı yoğun olan bölgeler ise akış hızına göre turuncu veya sarı olarak gösteriliyor. Navigasyon yazılımı, anlık değişen trafik durumuna göre, araç sürücülerini trafiğin en müsait olduğu rotadan gitmek istediği yere götürüyor. Trafik yoğunluğunda değişiklik olduğunda rota belli aralıklarla yeniden hesaplanıyor. Bu sayede hem zaman hem de yakıttan tasarruf sağlanıyor. Trafik bilgisi 3G internet üzerinden değil de, Traffic Message Channel (TMC) teknolojisiyle radyo dalgalarıyla gönderildiği için internet maliyeti de ortaya çıkmıyor.

GOOGLE, TÜRKİYE’YE GELDİ ÖNCE ONLARIN KAPISINI ÇALDI

Başarsoft, 1997’de üç ortakla kurulan harita yazılımı satmak üzere kurulmuş bir şirket. Piyasada yeteri kadar harita yazılımı olmaması üzerine şirket bu işe kendisi soyunmuş. Haritası olan su idaresi, belediye gibi kurumların kapısını çalmış. Şirket, bu haritaları kullanarak navigasyon cihazlarında kullanabilecek dijital haritalar üretmiş. Vodafone Türkiye’ye geldiğinde, cep telefonundan konum tabanlı hizmetler vermek için Başarsoft’un kapısını çalmış. Başarsoft’un CEO’su Alim Küçükpehlivan, dönem 2006 yılının martında, bize 400 bin dolar alarak, beş tane araba satın aldıklarını, 18 büyükşehirdeki eczane, benzin istasyonu gibi verileri tek tek topladıklarını anlatıyor. 2007’de şirketin kapısını Google çalıyor. Google Maps’in haritaları Başarsoft tarafından sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir