Başarı, hayata dokunan projelerde

“İnternetten nasıl para kazanabilirim?”, “Bloglardan paza kazanılır mı?” gibi sorularla zaman zaman karşılaşıyoruz. Elbette kurumsal anlamda internette iş yapan ve başarıyı yakalayan pek çok şirket var. Ancak girişimcilik başarısı için sadece  bir site kurmak yetmiyor. Yanılgı burada. Arkasında ciddi bir fikir olması gerekiyor.

Bugün karşılaştığım, “Youtube zenginleri listesinde bir de Türk var” başlıklı haber, aslında bunun en iyi göstergelerinden biri. Sözkonusu haberde, TubeMogul’un bir araştırmasına dayanılarak Youtube’un gelir ortaklığı sisteminden en çok kazanan kişi ve kurumların listesi yer alıyordu.

Listenin dokuzuncu sırasında yer alan Cenk Uygur‘un Youtube aracılığıyla 112 bin dolar kazandığı ve 154 milyon kişinin Uygur’un takipçisi olduğu ifade ediliyordu. Uygur’a bu başarıyı getiren nedenlere baktığımızda, Sirius Satellite Radio‘da yayınlanan ‘The Young Turks/Genç Türkler’ adlı politika programını yönettiği, The Young Turks adlı web sitesi ve farklı sosyal medya hesaplarıyla geniş bir sosyal etkileşim ağı ördüğünü görüyoruz.

Sözün özü; Uygur’un başarısını, “internetten para kazanan Türk” diyerek geçiştirmek büyük bir yanılgı olur. Çünkü bu başarının arkasında  ‘The Young Turks/Genç Türkler’ gibi gerçek hayata dokunan bir proje var.

2 Comments

  • YELDAAANo Gravatar

    türkiyede etek altı, hadise poposu, jigolo olmak istiyorum gibi keywordlerle blog zengini olanları haber yapsanız sadece internetten de para kazanıldığını görürsünüz.. bunların ziyaretçi profilini siz düşünün artık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir