Shadow

Bankacılıkta elektronik imza dönemi başladı

Dünyada ilk kez bankaya gitmeden nakit kredi kullanımı imkânı veren servis, İş Bankası tarafından uygulamaya sokuldu. Turkcell’in ‘Mobil İmza’ servisini kullanan uygulama ile 7 gün 24 saat anında nakit kredi çekilebiliyor.

Dünyanın ilk ‘Mobil İmza’ uygulamasını Turkcell geliştirmiş ve uygulamaya sokmuştu. Şimdi de İş Bankası, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip ‘Turkcell Mobil İmza’yı kullanarak e-imza ile kredi veren dünyanın ilk bankası oldu. Turkcell’in ‘Mobil İmza’ servisini kullanan uygulama ile, kredi başvuruları internet şubesinden yapılıyor ve talep edilen kredi birkaç dakika içinde müşterinin hesabına aktarılıyor.
İş Bankanı Genel Müdür Yardımcısı Hülya Atay, İş Kuleleri’nde düzenlenen toplantıda, “Elektronik İmza ile haftanın her günü, günün her saati kredi kullanmayı mümkün hale getiriyoruz. Bu uygulama ile artık kredi kartı başvurusunda ya da krediyi kullanırken şubeye gitme gereği ortadan kalkıyor” dedi.

İLK BANKAMATİK, İLK İNTERNET ŞUBESİ

Hülya Atay, yeni uygulamanın, İş Bankası’nın geçmişten bugüne teknolojik anlamda çok sayıda ilki bankacılık sistemine kazandırdığını hatırlatarak şunları söyledi:
“Bu uygulama bizlere, bundan 20 yıl önce Türkiye’nin ilk Bankamatik’ini, 10 yıl önce ilk internet şubesini açarken duyduğumuz mesleki heyecanın benzerini yaşatıyor. Şimdi de bu uygulama ile bankacılık işlemlerine yeni bir boyut getiriyoruz. Bankacılık işlemlerinde talimat vermekten, kredi işlemlerine kadar pek çok işlemin gerçek anlamda banka şubelerine gitmeden yapılabileceği bir dönem başlıyor. Elektronik imzayı bankacılık sistemine adapte ederek kısa dönemde kapsamı çok genişleyecek yeni bir dönemi başlatmış oluyoruz.”
Atay bir soru üzerine, “Bankacılık işlemlerinin yüzde 4’ü internet üzerinden yapılıyor. Yine de ileriki dönemlerde banka şubelerinin ortadan kalkacağına ve sayılarının azalacağına inanmıyoruz. Şubeler birebir teması sağlıyor” dedi.

5 BİN YTL’YE KADAR NAKİT KREDİ

İlginizi çekebilir:  Zapmedya, yarın öğle yemeğine çağırıyor!

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Ömer Çelebi, elektronik imza ile kredi uygulamasında, kredi sözleşmesinin müşteri tarafından tamamen dijital ortamda okunup imzalandığını ve paranın anında hesaba geçtiğini söyledi. Çelebi, müşterinin dilerse parayı istediği Bankamatik’ten kartsız olarak çekebileceğini söyledi. Bankanın bu işlem için 20 YTL aldığını belirten Çelebi, “Müşteriler, 5 bin YTL’ye kadar nakit ödemeli tüketici kredisi kullanabiliyor. Bu kredi tutarının az bulunabilir. Ancak nakit kredi başvurularının önemli bir kısmı 5 bin YTL’nin altında” dedi.

E-İMZA MOBİL OLDU MALİYET AZALDI

İş Bankası Yazılım Geliştirme Müdürü Hakan Aran ise, “Elektronik imzanın Sim Kart’a taşınmasıyla, e-imzanın kullanım maliyeti azaldı. Turkcell Mobil İmza çıkınca ilk başvuran bankalardan biri olduk ve uygulamayı ilk biz hayata geçirdik. Bu uygulamanın altında Turkcell Mobil İmza’nın yanı sıra, E-Güven’in elektronik sertifikası, İş Bankası’nın internet şubesi ve kredi uygulaması var” dedi.

E-İMZADA HEDEF 1 MİLYON KULLANICI

Şu an Türkiye’de bin kişinin ‘mobil imza’ kullandığını ifade eden Aran, “Bankalar bu sisteme geçtikçe, kullanım alanı arttıkça, daha da yaygınlaşacaktır. Yılsonu hedefi 1 milyon e-imza. Diğer bankaların da e-imzaya geçmesiyle bu hedef aşılabilir” dedi. Aran toplantıda uygulamalı olarak elektronik imza kullanarak bankadan nasıl kredi alınabileceğini gösterdi.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir