Shadow

Bankacılıkta ana sorun güvenlik

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 61’i çevrimiçi finansal işlemler yaparken kendisini güvensiz hissediyor ve endişe taşıyor

guvenlik

Türkiye’de İnternet kullanıcılarının yarısı (%55) halen klasik şube bankacılığının çevrimiçi bankacılıktan daha güvenli olduğunu düşünüyor. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan bir ankete göre bu korkulara karşılık insanların çoğu halen ödemelerinin bazılarını internetten yapmaya devam ediyor ve ancak büyük bir bölümü en temel güvenlik önlemlerini bile almayarak paralarını ve bankalarının itibarını riske atıyor. Ankette Türkiye’de önemli sayıda kullanıcının (%61) çevrimiçi finansal işlemler yaparken güvensiz hissettikleri görülmüş.

MASAÜSTÜ VE DİZÜSTÜ TERCİH EDİLİYOR

Bununla birlikte yarısı (%47) çevrimdışı ödeme yapmanın çevrimiçi ödeme yapmaktan daha güvenli olduğunu bildirmiş ve %55’i çevrimdışı bankacılığın çevrimiçi bankacılıktan daha güvenli olduğunu söylemiş. Ancak bu korkularına rağmen internet kullanıcılarının çoğu çevrimiçi ödemeler yapıyor. Ankete katılanların %80’i çevrimiçi ödemelerinde kendi masaüstü bilgisayarlarını ve dizüstü bilgisayarlarını, % 27’si tabletlerini, % 41’i akıllı telefonlarını ve % 20’si akıllı televizyonlarını kullanıyor. Uzmanlar, bankaların internette müşterilerinin güvenliğini sağlamak için daha fazla yatırım yapması gerekliliğinde birleşiyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Facebook'ta güvenliğiniz için yapmanız gereken ayarlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir