Bakan Yıldırım’dan Google’a ilginç çıkış

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Youtube’un kapatılması ve Google’a kesilen vergi cezasıyla ilgili olarak, ilginç açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi:

”Bir site ‘bizi kapatıyorlar’ diye bir süreden beri yaygara yapıyor. Bizim kimsenin işinde, gücünde, ticaretinde gözümüz yok. Kimsenin gelişmesine de bir diyeceğimiz yok, ama bizim diyeceğimiz birşey var; bir yerde faaliyet gösteriyorsanız, istediğiniz kadar büyük olun, bırakın bir firmayı isterseniz başka bir ülke olun, dünyanın süper gücü olun, buranın kanunu nizamı neyse ona uymak zorundasınız.

Burada usuller belli. Burada bir kötü niyet var. Artık bunu reklam aracı olarak kullanmaya başladı. Bu da canımızı sıkıyor. Başka memleketlerde, İsrail’de ne yapıyorsa, burada da onu yapsın. Başka birşey istemiyoruz. Buraya kaydolacak, buraya ait bir içerik hazırlayacak. Biz adresi tanıyacağız.

Parayı burada kazan, vergiyi burada verme, böyle birşey yok. Bu ülkede iş yapıyorsan, bu ülkeye bir katkın olacak. Maalesef çeşitli mecraları kullanarak kendi reklamlarını yapıyorlar, haksız hukuksuz kazançlarını yürütmeye çalışıyorlar.”

İnternette arama motoru piyasasının 1 numaralı şirketi Google’a yapılan vergi denetiminde şirketin Türkiye’de aldığı ilan ve reklama karşılık yurtdışından fatura kestiği belirlenmiş ve 71 milyon TL ceza kesilmişti.

Vergi denetmenlerinin Google Ireland şirketinin Türkiye’deki firmaların reklam ve ilan işlerini Türkiye’deki temsilcisi olan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti. aracılığı ile yaptığını, ancak işi sanki temsilci aracılığıyla değil de doğrudan doğruya kendisi yapmış gibi göstererek bu ilanların faturasını yurtdışından kesildiğini tespit ettiği öğrenildi.

Google’a kesilen vergi cezası, Gelir Vergisi Yasası’nın 7’nci, KDV Yasası’nın 11, 12 ve 16’ncı maddelerine dayanıyor. 7’nci madde’ye göre Türkiye’de temsilciliği bulunan şirket Türkiye’de vergi mükellefi olarak kabul ediliyor. Buna göre ulusalararası şirketlerin Türkiye temsilcileri, Türkiye’de elde ettikleri gelirlerin vergisini burada ödemek zorunda.

2 Comments

 • deleujeNo Gravatar

  Ben San Francisco’dan melihbayramdede.com’a giriyorum, izlediğim/tıkladığım reklamlardan bu site para kazanıyor diye ABD, Melih Bayramdede gelsin burada, şube açsın mı diyecek?

  Bazı koca kafaların internetle birlikte burası/orası kavramının değiştiğini anlamaları gerekiyor. İŞKUR’un kariyer sitelerini zorla istihdam bürolarının online şubeleri olarak tanımlaması da mesela benzer bir damardan çıkıyor. Büyük şirketler de “başımız ağrımasın” diyerek bu saçmalığı kabul ediyorlar.

  Söz sahibi birileri çıksa, fikirsel önderlik yapıp Internet hukuku konusunu gündeme çıkarsa/tutsa…
  .. açılım, katsayı muhabbeti bitmeden de zor bu işler.

  Bana kalırsa, sonra da zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir