Shadow

Ay yüzeyine 4G şebekesi Vodafone’dan

2019’da gerçekleştirilecek ‘Ay Görevi’ kapsamında, Ay yüzeyinde ilk 4G şebekesi Vodafone tarafından kurulacak. Vodafone Almanya, uzayda çalışabilecek ve bir paket şeker ile aynı ağırlığa sahip 4G şebekesini, teknoloji ortağı olarak seçtiği Nokia işbirliği ile geliştirecek. Vodafone 4G şebekesi ile Ay yüzeyinden global bir izleyici kitlesine ilk canlı HD video yayını yapılacak.

MELİH BAYRAM DEDE

NASA astronotlarının yüzeyinde ilk defa yürümesinden 50 yıl sonra, 2019 yılında Ay, 4G kapsama alanına girecek. Gelecek yıl Berlin merkezli PTScientists tarafından gerçekleştirilecek ‘Ay Görevi’ni desteklemek üzere Ay yüzeyinde ilk 4G şebekesini kurmayı planlayan Vodafone, teknoloji ortağı olarak Nokia’yı seçti. PTScientists, özel sektör tarafından finanse edilen ilk Ay inişi olan ‘Ay Görevi’ni Vodafone Almanya ve Audi işbirliği ile gerçekleştirecek.

BİR PAKET ŞEKERLE AYNI AĞIRLIĞA SAHİP

Ay Görevi, 2019 yılında Cape Canaveral’dan fırlatılacak bir SpaceX Falcon 9 roketi ile başlatılacak. Vodafone’un şebeke uzmanlığı, iki Audi quattro keşif aracını Otonom İniş ve Navigasyon Modülü’ndeki (ALINA) baz istasyonuna bağlayacak olan Ay’daki ilk 4G şebekesini kurmakta kullanılacak. Nokia, Nokia Bell Laboratuvarları ile, bugüne kadar hayata geçirilen en hafif ve uzayda çalışabilecek bir Ultra Kompakt Şebeke’yi geliştirecek. Ultra Kompakt Şebeke’nin ağırlığı bir paket şeker ile aynı ağırlıkta, yani bir kilodan az olacak.

4G ŞEBEKESİ İLE AY YÜZEYİNDEN 4G YAYIN

Audi quattro keşif araçları, 4G şebekesi sayesinde; Aralık 1972’de son astronotlar Komutan Eugene Cernan ve Harrison Schmitt tarafından Taurus-Littrow vadisini keşfetmek üzere Ay yürüyüşünde kullanılan NASA Apollo 17 keşif aracı ile iletişim kurarak, bilimsel veri ve HD videoları aktarabilecek. Vodafone testleri, baz istasyonunun 1800 MHz frekansı bandını kullanarak 4G yayını yapabileceğini ve Ay yüzeyinden ilk HD video görüntülerinin geriye yollanabileceğini ortaya koyuyor.

Yayın, Berlin’deki Görev Kontrol Merkezi’ndeki PTScientists sunucusu ile karşılıklı bağlantı kuran bir derin uzay bağlantısı yoluyla global bir izleyici kitlesine ulaştırılacak. Gelecekteki görevler için iletişim altyapısının kurulmasında atılan ilk adım olma özelliğini taşıyan 4G şebekesinin, analog radyoya göre sağladığı yüksek enerji tasarrufu Ay Görevi açısından hayati önem taşıyor.

İlginizi çekebilir:  En popüler fotoğraf düzenleme uygulamaları

YENİLİKÇİ YAKLAŞIM MUAZZAM BİR ÖRNEK

Projenin, mobil şebeke altyapısının geliştirilmesinde radikal bir yenilikçi yaklaşım sunduğunu vurgulayan Vodafone Almanya CEO’su Dr Hannes Ametsreiter, şöyle konuştu: “Proje aynı zamanda, cesareti, öncü ruhu ve yaratıcılığı ile muazzam öneme sahip bir hedefe ulaşan, birçok yeteneği içinde barındıran bağımsız bir ekibe verilebilecek harika bir örnek.”

GÜNEŞ SİSTEMİNİN KEŞFİ İÇİN HAYATİ ADIM

PTScientists CEO ve Kurucusu Robert Böhme, “Proje, güneş sisteminin sürdürülebilir keşfi için atılacak ilk hayati adım. Ay Görevi ile, Ay üzerinde adanmış iletişim şebekesinin ilk unsurlarını kurup test etmemiz gerekiyor. Bu LTE çözümün en iyi tarafı bol enerji tasarrufu yapması. Veri gönderirken ne kadar az enerji kullanırsak bize de bilim yapmak için o kadar çok enerji kalacak” şeklinde konuştu.

Nokia Teknoloji Sorumlusu ve Bell Labs Başkanı Marcus Weldon ise, “Vodafone tarafından teknoloji ortağı olarak seçilmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu önemli görev, diğer birçok şeyin yanında, gelecekteki veri ağları, işleme ve depolama için yeni uzaya uygun teknolojilerin geliştirilmesini destekliyor. Proje aynı zamanda akademi, sektör ve eğitim kurumlarının Ay araştırmaları yaparken gerek duydukları iletişim altyapısını geliştirmesine yardımcı olacak. Potansiyel olarak birçok paydaşın ve insanlığın geneli için çok çeşitli sonuçlara sahip bu projede Vodafone ve diğer ortaklar ile yakın bir çalışma içinde olmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.

(1 Mart 2018 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Aidatsız alarm sistemi | Yale Sync Akıllı Ev Alarmı incelemesi

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir