Shadow

Avrupalıların yüzde 24’ü hiç internet kullanmamış

Avrupa Birliği vatandaşları arasındaki internet kullanım alışkanlıklarını ortaya koyan Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat araştırmasına göre, hiç internet kullanmadığını söyleyen Avrupalıların oranı yüzde 24. Bu oran Türkiye’de yüzde 55, Romanya’da yüzde 54, İsveç’te ise yüzde 5.

Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat’ın yaptığı son araştırma, internet kullanımının birlik içinde ve aday ülkelerdeki yaygınlığını ortaya koydu. Anket, internet kullanımında Avrupa Birliği vatandaşları arasındaki farklılığı da ortaya koyuyor. 16-74 yaş arasındaki kişilerle yapılan araştırmaya göre, hiç internet kullanmadığını söyleyenlerin Avrupalıların oranı yüzde 24. Romanya’da internet kullanmayanların oranı yüzde 54, İsveç’te ise yüzde 5.

ZENGİN YOKSUL UÇURUMU

Araştırma, internet kullanımının çok yaygın olduğu Kuzey Avrupa ükeleriyle, daha yoksul güney ve doğu Avrupa ülkeleri arasındaki uçurumun arttığına işaret ediyor. BBC’nin haberine göre Türkiye, hızlı internet bağlantısı olan haneleri temel alan listede ise sondan bir önceki sırada yer alıyor. Listenin sonunda Sırbistan var. Türkiye’de hızlı internet bağlantısı olan hanelerin oranı yüzde 39, Avrupa Birliği ortalaması ise yüzde 68. Araştırmada Türkiye, son dört yıl içinde internet erişimi olan hanelerin sayısı iki kattan fazla artmasına karşın, Avrupa’da 33 ülke arasında internet kullanımında sonuncu sırada yer adlı.

YÜZDE 73 İNTERNETE ERİŞİYOR

Yaklaşık 215 bin kişiyle görüşülerek yapılan tıklayın ankete göre, 27 üyeli Avrupa Birliği’nde ortalama olarak 100 hanenin 73’ünün internet bağlantısı var. Türkiye’de 100 evden 43’ünde internet bağlantısı bulunurken, Lüksemburg ve İsveç 91’er haneyle birinci sırada yer alıyor. AB üyelerinin yanı sıra İzlanda, Norveç, Hırvatistan, Makedonya, Türkiye ve Sırbıstan’ı da kapsayan ankete göre Türkiye’de hiç internete girmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 55, son bir yıl içinde internete girdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 43, son üç ayda internet kullandığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 40. Araştırmanın tam metnine http://tinyurl.com/EurostatInternet adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Avrupa kendi icadı olan GSM'de sınıfta kaldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir