Shadow

Avrupa’da Nokia’nın egemenliği sona eriyor

Nokia

Fırsat buldukça sizlerle sektöre ilişkin araştırma sonuçlarını paylaşmaya çalışıyorum. Bu kez masadaki araştırma, cep telefonu sektöründe rekabetin son fotoğrafını çekiyor.

IDC’nin yaptığı son araştırma, Apple’ın Avrupa’da Nokia’nın egemenliğine son vermek üzere olduğunu gösteriyor. Nokia’nın  aksine bölgede Sony Ericsson’ın da ciddi bir yükseliş kaydettiği gözleniyor.

Rakamlara bakıldığında, 2009’un üçüncü çeyreğinde Nokia’nın pazarın yüzde 45.6’sına sahip olduğu, 2010’un aynı döneminde ise bu oranın yüzde 31.7’ye düştüğü görülüyor. Nokia düşerken, Apple’ın payını sadece bir çeyrekte yüzde 1’den yüzde 24’e çıkardığı görülüyor.

BlackBerry ise pazar payını yüzde 1.7 artırarak yüzde 15.6’ye ulaşıyor. Aynı dönemle Sony Ericsson ise 2 milyon satışla yüzde 10.6’ya yükseldiği ve Avrupa pazarında dördüncü sıraya geldiği gözleniyor. Pazarda HTC’nin payı ise sadece yüzde 2.

Avrupa’da akıllı telefon pazarında 2009’da 500 bin akıllı telefon satılmıştı, 2010’da ise bu rakam 1.9 milyona çıktı. Rakamlar akıllı telefon pazarının hızlı bir büyüme içinde olduğunu gösteriyor.

Minimalist aydınlatmalı kablosuz klavye | Logitech MX Keys Mini incelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.