Shadow

Avrupa internette ‘unutulma hakkı’nı tartışıyor; peki ‘unutulma hakkı’ ne demek?

Çoğu insan, internette verilerinin yeterince güvende olmadığı ve verileri üzerindeki kontrolünü kaybettiği endişesini taşıyor. AB Komisyonu verilerin daha iyi şekilde korunabilmesi için harekete geçti. Avrupa Birliği Komisyonu’nun adaletten sorumlu üyesi Viviane Reding, kişisel verilerin korunmasına yönelik bazı önlemleri içeren bir yasa tasarısı paketi sundu.

Söz konusu paket Avrupa Birliği ülkelerinin tümünde geçerli olacak yasal düzenlemeler öngörüyor. Buna göre, örneğin kişiler internette olmasını istemedikleri verilerinin silinebilmesi için şirketlere dilekçeyle başvurabilecek. Deutsche Welle Türkçe Servisi’nin haberine göre, “Unutulma hakkı” olarak adlandırılan bu yeni düzenlemeyi Reding şu sözlerle değerlendirdi:

“İnsanların kendi verileri üzerinde kontrol sahibi oldukları duygusunu kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Yani, benim verilerimle ne yapılacağından ben sorumlu olmalıyım. Öncelikle bir veriyi paylaştığımda, o veriye ne olacağını bilmeliyim, ikinci olarak da bu verileri yeniden geri alma hakkı olmalı. Dolayısıyla ‘unutulma hakkı’ da bu yasal paketin içerisinde yer alıyor.”

Yeni yasal pakette ele alınan bir diğer nokta da, şirketlerin verilerin korunması konusundaki sorumluluğu. Reding’in yasa teklifine göre, şirketler kişisel veriler üzerinde yeniden işlem yapmak istediklerinde, veri sahiplerinin onayını almakla yükümlü olacak. Şirketler, açık ve anlaşılır bir dille müşterilerini verilerin akıbeti ve ne kadar süreliğine kaydedileceği konusunda da bilgilendirecek.

Ayrıca vatandaşlar da kendileri hakkında hangi bilgilerin kaydedildiğini öğrenme hakkına sahip olacak. Şirketlerin verilerin korunmasına yönelik düzenlemeleri ihlal etmesi halinde, 1 milyon euroya kadar para cezası ile cezalandırılması da söz konusu olacak. Reding, bu konuda Almanya?nın örnek alınacağını belirtti. Reding, “Almanya’da kişisel veriler çok iyi şekilde korunuyor. Ancak bunu diğer 26 Birlik üyesine de yaymak istiyorum. Almanya’daki veri koruma birimleri, yaptırım uygulayabilecek kadar güçlü. Bu, tüm Avrupa’da böyle olmalı. Alman sisteminin diğer tüm ülkeler tarafından uygulanabilecek özellikleri var” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir:  Antidepresan yerine kolbastı!

Söz konusu yasal düzenlemeler sadece Avrupa şirketlerini değil, merkezi Avrupa’da bulunmayan ancak Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşlarına hizmet veren tüm şirketleri kapsayacak. Reding, konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Prensip çok basit. Avrupa topraklarında Avrupa hukuku geçerlidir, bu merkezinin bulunduğu ülkeden bağımsız olarak tüm şirketler için geçerlidir. Avrupa dijital piyasasında iş yapmak isteyen şirketler, Avrupa vatandaşlarına ilişkin veri kanunlarına uymak zorunda. Bu sadece alman şirketler için değil, Çin, Amerikan şirketleri için de geçerli olacak ve bizim vatandaşlarımızı güvence altına alacak.”

Ancak verilerin korunmasının Avrupa çapında ortak bir yasal düzenleme ile sağlanması planlarına ilişkin eleştiriler de var. Örneğin Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Brüksel’in merkezileşme eğilimine karşı uyarıda bulunarak, “Biz Avrupa’da merkezileştirmek değil, uyumlaştırmak istiyoruz” dedi. Friedrich, söz konusu düzenlemeye ilişkin olarak ayrıntıları belirlemenin Komsiyon’un değil, üye ülkelerin yetki alanında olması gerektiğini belirtti. Yasa teklifinin yasalaşması için, Avrupa parlamentosunun ve Bakanlar Konseyi’nin onayı gerekiyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir