Shadow

Avea’nın neden bir ‘Cep Anayasası’ yok?

Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan

Turkcell ile Vodafone arasında mahkeme koridorlarına düşen ‘Cep Anayasası’ savaşı patlak verirken, hep aklımızda “Avea’nın neden sesi soluğu çıkmıyor” cümlesi vardı. Doğru ya, madem operatörler ‘Cep Anayasası’ veya ‘Tüketici Hakları Bildirgesi’ açıklarken Avea neden susuyordu, tüketiciye bu kadar ‘duyarsızlık’ olur muydu?

Bugün ajanslara (dolayısıyla da benim ekranıma) düşen bir haberle öğreniyoruz ki, ‘Cep Anayasası’ veya ‘Tüketici Hakları Bildirgesi’ olarak açıklanan, tüketiciye verilen sözler (ya da haklar) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere uymaları yönünde çağrı yapılan haklar.

Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan’ın bu konudaki ifadeleri şöyle: “İster ‘Cep Anayasası’, ister ‘Tüketici Hakları’ denilsin, reklamlarda lanse edilen mobil tüketici haklarının bir çoğu zaten BTK tarafından belirlenen kurallar. Bu reklamlarda sunulanlar, Avea olarak BTK kuralları veya kendi sorumluluğumuz çerçevesinde zaten yaptığımız şeyler.”

Bundan da anlıyoruz ki Avea’nın sektörde bir anayasa ilan etme gibi bir derdi yok. Şirket, “Bunlar zaten bizim yaptığımız şeyler” diyerek özetliyor. Sonuçta her ne kadar ‘Cep Anayasası’ ya da ‘Tüketici Hakları Bildirgesi’ yayınlansın, son sözü tüketici söylüyor. Tüketicinin memnun olmadığı her an şirketlerin zarar hanesine yazılıyor. Duyarsız kalan, abone ve gelir kaybı olarak bunun faturasını ödüyor.

1 Comment

  • Yılmaz BarışNo Gravatar

    Zaten Turkcell ve Vodafone bu reklam kampanyalarını Avea’nın tüketici ödülü alması sebebiyle yaptığını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir