Shadow

Avea’dan salvo: Turkcell tutarsız davranıyor

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in numara taşınabilirliği uygulamasını durdurmak için dava açtıklarını açıklamasına Avea’dan sert tepki geldi. Avea CEO’su Cüneyt Türktan, yaptığı yazılı açıklamada “Tüketicilere diledikleri GSM operatörünü özgürce seçme hakkı tanıyacak ve tüm halkımızın heyecanla hayata geçmesini beklediği numara taşınabilirliği yönetmeliğinin yürütmesini durdurma ve iptaline yönelik Turkcell’in dava girişimini hayretle karşılamaktayız” dedi. Türktan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Turkcell yöneticilerinin konuyla ilgili beyanatları herkesin malumudur. Turkcell yönetmeliğin yürürlüğe girdiğinden bu yana yaptığı basın açıklamalarında Numara Taşınabilirliğinin tüketicinin lehine olacağından ötürü, süreci desteklediklerini belirtmiş ve ‘bize bıraksalar Numara Taşınabilirliği yarın çıksın, en büyük destekçisi biziz’ demiştir.
Turkcell’in verdiği bu demeçler, Numara Taşınabilirliği hakkını en başlıca tüketici hakkı olarak gören ve gerçek rekabet ortamının sağlanması açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiren Şirketimizin görüşlerini de teyit edici nitelikte olmuştur. Bu çerçevede Şirketimiz, sektördeki tüm kurumlarla elele vererek, bu uygulamanın bir an önce tüketicilere sunulmasını teminen tüm çalışma ve imkanlarını seferber etmiştir..
Bugün ise geldiğimiz noktada, Turkcell’in Numara Taşınabilirliği uygulamasının engellenmesine yönelik bu dava girişimini kurumsal açıdan tutarsızlık olarak değerlendirmekteyiz.
Pek çok fırsatta altını çizdiğimiz gibi Numara Taşınabilirliği mobil iletişim sektörünü gerçek rekabet ortamına taşıyacak büyük bir adımdır. İstisnasız tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde ve dünyanın bir çok ülkesinde yıllardan beri tüketicilere sunulmuş bu hak, aslen Türk GSM sektörüne de çok önemli bir değer katacağından, bu süreci sekteye uğratmak orta ve uzun vadede Türk GSM sektörünün gelişimini de engellemek anlamına gelmektedir. Çünkü Numara Taşınabilirliği ile artacak rekabet Türk tüketicisinin lehine olacak; tüketicilere daha kaliteli hizmetlere daha avantajlı koşullarla kavuşma olanağı sunacaktır. Numara Taşınabilirliğini geciktirecek veya uygulanamaz hale getirecek her adım etkin rekabetin sağlanmasına ve tüketici haklarının uygulanmasına karşı bir darbedir. 
Bu evrensel tütetici hakkının Türk insanına sunulmasının büyük destekçisi olan Şirketimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürecin takipçisi olmaya devam edecektir. Biz, ortaya koyulan ya da koyulacak olan tüm engelllemelere rağmen Türkiye için bu mücadeleyi sürdürmeye azimli ve kararlıyız. Bu kararlılığımız çerçevesinde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da konuyla ilgili tüm tarafları, Telekomünikasyon Kurumu?nun liderliğinde işbirliğine davet etmekteyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir