Avea, Turkcell’i suçlayıp ‘sınırsız’ kampanyasını durdurdu

’55 TL’lik her yöne sınırsız’ kampanyasıyla aşırı taleple karşılaşan Avea, görüşmelerde sıkıntı yaşanmasından lider operatör Turkcell’i sorumlu tuttu. Turkcell’in ihtiyaç duyulan portları sağlamakta yetersiz kaldığını belirten Avea yetkilileri, kampanyanın yaşanan sıkıntılar sonrasında durdurulduğunu açıkladılar.

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan, 55 TL’lik her yöne sınırsız tarifelerine bugün itibariyle bakıldığında hem içeriden hem dışarıdan gelen abonenin 300 bini aştığını bildirdi.

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Türktan bir gazetecinin ‘Turkcell’in 65 TL’lik kampanyası size cevap mı? 55 TL’lik kampanyanıza ne kadar abone geldi?’ sorusuna, Her Yöne Sınırsız kampanyasına başladıkları zaman talebin çok yoğun olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Hızlı bir talep oldu. Aslında güzel bir gelişme… Bunun akabinde de lider operatör bize benzer bir tarife çıkardı. Aslında sektör açısından çok olumlu bir adım atmışız. İlk defa her tarafa bir tarife çıkarttık. Bugün itibariyle baktığımız zaman 55 TL’lik tarife ile hem içeriden hem dışarıdan gelen toplam abone 300 bini geçti.

Son günlerde bir sıkıntı oldu. O sıkıntı da niye yaratıldı? Baktığımız zaman bu tarife ile birlikte tabii ki alışkanlıklar değişti. Yeni geçenler özellikle lider operatör tarafında aramalarını çoklaştırdılar. Orada bir sıkıntı oldu. Ama bir kaç günlük bir sıkışma oldu. Trendlerde değişiklik oldu. Özellikle şunu gördük; lider operatörden bize geçen aboneler yoğun bir trafik yarattılar. Bu da aslında sektörün doğal yapısı ki ileriye dönük baktığımız zaman mutsuz aboneler yeni bir operatöre geçtiği zaman mutlu şekilde çok fazla konuşabiliyorlar. Demek ki biz başka ülke standartlarına da ulaşabiliriz. Bugün 180 dakikalar diyoruz. Bizim konuşmamız ortalama, bizim abonelerimiz aylık…Diğer operatörlerde 90-100-120-130 dakikalar var. Ama gidip baktığımız zaman bazı ülkelerde 500-600 dakika konuşmalar var. Demek ki sektör bir kabuk değiştiriyor. Bazı tarifelerle daha çok konuşmaya yöneliyor. Bu da rahatlıkla altyapı olarak da, yatırımlarla birlikte çözümlenen bir şey. Ama geçici bir sıkışıklık olabilir. 300 bin aboneyi geçti. Gayet de başarılı konuşan aboneler geçti.”

“LİDER OPERATÖRDEN PORT İSTEDİK”

Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, “55 TL’lik her yöne sınırsız” kampanyasında yaşanan sıkışıklığa ilişkin soru üzerine, 5 Şubat’ta başlayan kampanya çerçevesinde 9 Şubat’tan itibaren diğer operatörlerle resmi olarak haberleşip, onlardan port istediklerini ifade etti.

Anık, Turkcell’in bunu planladığını, kendilerine ilettiğini ve 5 Şubat’tan 27 Şubat’a değin isteklerinin yüzde 27’sini, Vodafone’un yüzde 83’ünü (bugün yüzde 100’ünü), Türk Telekom’un yüzde 91’ini karşıladığını kaydederek, Türk Telekom ve Vodafone’da görüşme trafiğinde sıkışma olmazken, port sayısı artırılmadığı için Turkcell’de sıkışıklık yaşanmaya başladığını anlattı.

Anık’ın verdiği bilginin ardından tekrar söz alan Türktan, kampanyanın başlamasının akabinde hızlı bir artış yaşandığını belirterek, diğer operatörlere 9 Şubat’ta port için müracaatlarını yaptıklarını hatırlattı.

Port istemenin teknik, karşılıklı bir süreç olduğunu ve port bağlamanın teknik olarak kolay bir işlem olduğunu anlatan Türktan, istekleri üzerine, Vodafone ve Türk Telekom’un yüzde 100’lere yakın port verebildiklerini aktararak, “Demek ki diğer tarafta kapasite sıkıntısı var. Yüzde 20 yeterli değil” dedi.

Türktan, kampanyanın rakamsal olarak etki ve müşteriye de memnuniyet getirdiğinin altını çizerek, “Bu arada, bu altyapı sıkıntılarının çözülmesi için belli bir süre için durdurduk” ifadesini dile getirdi.

Sözleşmelerinin “açık ve net” olduğunu, kampanyanın ticari amaçla kullanılmayacağını belirten Türktan, “Bu kampanyaları biz tüketiciler için yaptık. Ticari kampanyalarımız farklı” diye konuştu. Kampanyada kendi şebekelerinin eksikliğinden kaynaklanan bir sıkıntı bulunmadığını dile getiren Türktan, kapasitelerinin müsait olduğunu söyledi.

2 Comments

  • Canan KuyumNo Gravatar

    Turkcell, numara taşınabilirliğinin önnde durmuştu uzun süre, hatırlayın. Şimdi de inatçı duruşuyla bu kampanyanın hezimete uğraması için çaba gösteriyor. Bu arada birileri mağdur olmuş olmamış, umurlarında değil tabii ki.

  • ata kayaNo Gravatar

    bu kampanyanın devam etmesı taraftarıyım …. acıldıgı zaman gececegım …..bıraz gec kaldık :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir