Shadow

Avea mobil internette 2 kat büyüdü

Abone başı ortalama konuşma süresini 350 dakikaya çıkararak bir rekora ulaştıklarını ifade eden Avea CEO’su Erkan Akdemir, ‘Mobil internet kullanıcı sayısını ikiye katladık. 2012 yarı yılında toplam mobil internet geliri 171.7 milyon TL oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 100’e yakın artış var’ dedi.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2012’nin ilk yarıyılında şirketin gelirlerinin 1 milyar 643 milyon TL’ye çıktığını açıkladı. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani ile birlikte Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyen Akdemir, Avea’nın 8. yılını kutladıklarını belirten Akdemir, “Bu sene Avea’nın 8. yılını kutluyoruz. Avea’nın GSM sektörüne tartışılmaz bir değer kattığını vurgulamak istiyorum. Toplam müşteri oranında yüzde 13’lük bir artış var. Abone sayımız 13 milyonu geçti. Geçtiğimiz yarı yılda 12.2 milyondu. Yüzde 44’le en çok faturalı aboneye sahip olma unvanımızı 6 yıldır sürdürüyoruz. Faturasız abone oranı yüzde 56. Avea, faturalı abone sayısının 5.8 milyona yükseltti. Gelirimiz son 3 yılda yüzde 27 artarak 1 milyar 643 milyona, faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılığımız (EBITDA) 165 milyona, müşteri başına elde ettiğimiz gelirimiz (ARPU) ise 20.6 TL’ye yükselmiş durumda.  Avea, GSM sektörünün ‘atom karıncası’ oldu” dedi.

350 DAKİKA KONUŞTURDUK

Kişi başı en çok konuşturan operatör olduklarını ve 2012 yarıyılında abone başı ortalama konuşma süresini 350 dakikaya çıkararak bir rekora ulaştıklarını ifade eden Akdemir, “Mobil internet kullanıcı sayısını ikiye katladık. 2012 yarı yılında toplam mobil internet geliri 171.7 milyon TL oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 100’e yakın artış var. Mobil internet kullanıcısı 4 milyon 250 bin.” şeklinde konuştu.

MAGNA CARTA’YI YAZIYORUZ

“Telekomünikasyon sektörünün Magna Carta’sını Avea yazıyor” diyen Akdemir, Avea’nın iletişimin anayasal hak ve özgürlüklerini belirleyen bir şirket olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Kişi başı konuşma süresinde Avea 6 yıldır tartışmasız lider. Avealıların 2012 yılı ikinci çeyreğindeki konuşma süresi 350 dakika olarak gerçekleşti. Bu da 2012’nin ilk 6 ayında konuşma süresini ortalamada 334,9 dakikaya çıkarttı. Geçtiğimiz çeyrekte Avrupa’nın en çok konuşturan GSM operatörü olmuştuk. Avealılar, konuşma süreleriyle Avrupa’nın pek çok ülkesinden daha fazla konuştular ve konuşmaya devam ediyorlar.”

CİHAZ SATIŞINDA REKOR

Cihaz kampanyalarının Avea gelirlerine olumlu etkisine değinen Akdemir, “Avea ile TTNET’in oluşturduğu sinerji sonucu, modem pazar payımız yüzde 35’e çıktı. 191.993 modem satışına ulaştık. Cihaz Pazar payımız yüzde 13’lerden yüzde 51’e çıkardık. Cihaz satışları 2 yılda yüzde 51 arttı. Toplam satışlarımızın yüzde 40’a yakını akıllı cihaz tarafına gidiyor. Akıllı telefon ve tablet kampanyaları düzenliyoruz. En yenilikçi, en uygun ve en esnek tarifelerini sunan operatör olmanın yanında, pazara ilk defa yeni ürünleri sunma konusunda ilkleri gerçekleştirdik.” dedi.

AİM SATISI 913’E ÇIKTI

Avea İletişim Merkezi (AİM) dönüşüm oranında artış sağladıklarını ve AİM merkezi sayısının 913’e ulaştığını açıkayan Akdemir, “Bu rakam yüzde 20’nin üzerinde bir büyümeye karşılık geliyor. Yeni çağrı merkezleri açıyoruz. Açtığımız çağrı merkezi açtığımız il sayısı 8’e ulaştı. 900 kişilik ek istihdam sağladık. Çağrıların yüzde 80’ini 20 saniye içinde karşılıyoruz. Müşteri deneyim endeksinde yüzde 9’luk iyileşme sağladık. Sosyal medyada ilk müşteri desteği veren şirket biz olduk ve Facebook’ta da en fazla beğeni alan şirketiz.” şeklinde konuştu.

ABONE KENDİSİ ‘SEÇ’ECEK

Avea müşterileri için SEÇ adını verdikleri butik tarife dönemini başlattıklarını hatırlayan Akdemir, “Rekabeti şekillendiren bir operatör olarak böyle bir şeye liderlik yaptığımız için mutluyuz. Her zaman ve her platformda müşterilerinin beklentilerini dinleyen ve onların ihtiyaçlarına özel çözümler sunan Avea, Avea SEÇ ile ipleri müşterilerinin eline bırakıyor. Sade, Ekonomik, Çeşitli Avea SEÇ ile faturalı ve faturasız tüm Avea müşterileri dakika, SMS ve internet ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak iletişim paketlerini kendileri oluşturabilecek.” dedi.

BÜYÜMEYE KATKI SAĞLIYORUZ

Avea olarak geçen yıl yakaladıkları ivmenin devam ettiğini ve Türk Telekom Grubu’nun büyümesine katkılarının bu yıl da devam ettiğini belirten Akdemir, Grubun büyümesine olan katkımız önemli seviyede. Gelirlerine göre Türkiye’nin ve Avrupa’nın en fazla yatırım yapan operatörüyüz. Avea müşterilerinin yüzde 18.5’i akıllı telefon kullanıyor.” dedi.

İlginizi çekebilir:  Spor yaparken size eşlik edecek kulaklık önerileri

M2M’DE VERGİ KALKMASI OLUMLU

Akdemir bir soru üzerine, “Makineler Arası İletişim’deki (M2M) verginin kaldırılması, piyasanın gelişmesi ve yeni ürünlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunması bekleniyor. Ancak henüz rakamlara yansımış bir şey yok. İkinci yarıda vergiler nedeniyle hayata geçirilemeyen çözümlerin hayata geçmesiyle olumlu bir yansıma bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

TELEKOM, AVEA İLE BÜYÜYOR

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani de toplantıda, Avea’nın Türk Telekom’un büyümesini destekleyen bir şirket olduğunu belirterek, “Avea’ya daha fazla başarılı olmasını sağlamak için destek vermeye devam edeceğiz. Şebeke yatırımlarına hız vereceğiz. Türk Telekom Grubu için daha fazla değer yaratmasını sağlıyor. Avea, sadece bugün değil, gelecekte de önemli bir şirket olacak. Rekabet çok güçlüydü ve ben Avea yönetimine teşekkür ediyorum neredeyse her kategoride başarılı oldukları için. Kurumsal müşterileri için BİZ diye bir ürün çıkardık. Türk Telekom ve TTNET ile birlikte yaptığımız bir paket. Türk Telekom’un PSTN abonelerine yeni teklifler sunduk. Avea iyi bir şebekeye, iyi bir müşteri ilişkilerine sahip olmasaydı bu başarı olmayacaktı.” dedi.

GENÇLER AVEA’YI SEÇİYOR

Türk Telekom Grubu’nun büyümesinde en büyüme kalemi ADSL internet gelirleri ve Avea’nın oluşturduğunu ifade eden Kanafani, “Rakamlar çok şeffaf, Avea’nın gelir büyümesi yüzde 13. Avea her zaman yeni bir büyüme yüzdesi ekliyor. Grubumuzun mobil müşteri sayısı, ikinci çeyrekte net 70 bin artarak 13 milyona erişti. Mobil gelirlerimiz seneden seneye yüzde 13 artarak çeyrek ölçeğinde tarihi bir rekor olan 856 milyon lirayı buldu. Avea, büyümeye devam edecek ve Avea’nın biz akıllı büyümesine devam etmesini istiyoruz. 2 yıl öncesine oranla Avea’nın akıllı bir büyüme gösterdiğini görüyoruz. Yeni, genç ve akıllı müşteriler eklendi. Çünkü Avea’yı seçtikleri için akıllılar. Avea’ya yatırım yapmaya devam edeceğiz. Akıllı büyümesini sürdürecek, abone sayısını, gelirini ve pazar payını artırmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

SABİT OPERATÖR DEĞİLİZ

Avea’nın şebeke yatırımlarıyla ilgili bir soru üzerine Kanafani, “Düşük frekanslı 1800 Mhz. bir yapıdayız. Bunun da bazı dezavantajları var. Değerlendirmeleri de buna göre yapmak gerek. Biz bu nedenle Avea altyapısına daha fazla yatırım yapıyoruz.” dedi. Türk Telekom’un ‘sabit operatör’ olarak nitelendirilmesine karşı çıkan Kanafani, sabit ve mobil çok farklı kanallarda iletişim hizmetleri sunduklarını belirterek, “Türk Telekom olarak biz sabit operatör değiliz. İletişimin çok farklı alanlarına büyümeye devam ediyor ve herkese aynı kalitede hizmet götürmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

İŞ BANKASI’NA SAYGILIYIZ

Avea’nın halka açılıp açılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Kanafani, “Türk Telekom hissesi alın. Türk Telekom hissesi aldığınızda zaten Avea hissesi de almış oluyorsunuz.” şeklinde cevap verdi. İş Bankası’nın Avea’da sermaye artırımına katılmamasıyla ilgili bir soru üzerine Kanafani, “Bunu İş Bankası’na sormanız gerekir. Kendileri bizim için değerli bir ortak. Yeni bir artırıma katılmamayı tercih ettiler. Kararlarına saygı duyuyoruz.” dedi.

BTK AKILLI ADIMLAR ATIYOR

Telekomünikasyon sektörünü düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yerinde adımlar attığını ve Avrupa’dan daha ileri görüşlü davrandığını savunan Kanafani, “BTK’ya adil davranmamız gerektiğini düşünüyorum. BTK adil davranmaya çalışıyor. Avrupa şimdi fiberde Türk modelini uygulamaya çalışıyor. Fibere kim yatırım yaparsa yapsın, ona fayda sağlamaya çalışıyorlar. Şu an Avrupalıların da bizim arkamızdan geldiğini görüyorum. Kim fibere yatırım yaparsa onlara fayda sağlamaya yönelik bir karar var. Türkiye’de ve Avrupa’da bir yılda fibere yapılan yatırıma bakarsanız, Avrupa’nın başarısız olduğunu görürsünüz. Kore, Avustralya ve Türk modeline baktılar. Şu anda yaptıkları açıklamalar, yaptıkları şeyi değiştirmek istediklerini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir