Avea, Barcelona’nın spor okulunu Türkiye’ye taşıdı

Dünyaca ünlü spor okulu FCBescola, ‘FCBescola Camp Avea’ adıyla İstanbul’a geliyor. 9-14 yaş arasındaki çocukların ücretsiz eğitim alacağı okula katılım için seçmeler, 11 Haziran’da başlıyor

Barcelona Futbol Kulübü’nün spor okulu FCBescola, Avea’nın desteğiyle İstanbul’a geldi. Van, İzmir ve İstanbul’da yapılacak seçmeler sonucunda 9-14 yaş arasındaki çocuklar İstanbul’da açılacak ‘FCBescola Camp Avea’ adlı spor okulunda eğitim görmeye hak kazanacak. Barcelona ile Avea arasındaki işbirliğinin kamuoyuna duyurulması için Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Barselona’nın bir futbol kulübünden daha fazlası olduğunu, bir kültür de verdiğini ifade ederek, ‘Türkiye’de çeşitli illerinden seçilecek gençler, Barselona ile Avea’nın birlikte hayata geçirdiği İstanbul’daki futbol okulunda eğitim alabilecek.’ dedi. Şahin, ‘Seçmeler, 11-13 Haziran’da Van’da, 15-16 bHaziran’da İzmir’de, 18-20 Haziran’da ise İstanbul’da yapılacak. 250 civarında çocuğun bu eğitimi alması hedefleniyor’ şeklinde konuştu.

TÜRK HOCALARA BARÇA EĞİTİMİ

Öğrenciler, 9-13 Temmuz ve 12-16 Kasım tarihlerinde iki farklı dönemde Barcelona altyapı takımından ve Türk hocalardan eğitim alacak. 7-9 Temmuz arasında da Türk hocalara, Barcelona’nın teknik adamları eğitim verecek. FCBescola Antrenörü Josep Moratalla, ‘Benim dönemimde bu kadar belirli bir çalışma metodolojisi yoktu. Bu sebeple çok iyi antrenörlere sahip olsak da, her antrenörün farklı bir felsefesi vardı. Şimdi uluslararası düzeyde de tanınan ortak bir felsefenin tanımlandığını görüyoruz’ dedi.

İKİNCİ MESSİ TÜRKİYE’DEN ÇIKAR MI?

FCBescola Futbol Okulları Direktörü Xevi Marce, ‘İkinci Messi Türkiye’de çıkabilir mi?’ sorusu üzerine, ‘Bir tane Messi var. Umarım başka Messi’ler de çıkar’ şeklinde cevap verdi. ‘FCBescola Camp Avea’dan bir futbolcunun Barcelona’da oynayıp oynayamayacağı sorusu üzerine ise, ‘Avea ile bir işbirliğimiz var. Çocuğun bize gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.’

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ UYGUN EĞİTİM VERECEĞİZ

FCBescola Futbol Okulları Direktörü Xevi Marce, seçim kriteriyle ilgili bir soru üzerine, ‘Sadece çocuklar için bir eğitim arayışı içinde değiliz. Bütünsel bir eğitim vermek istiyoruz. Kendi kapasitelerini geliştirme, yeteneklerini keşfetme imkanı sunuyoruz. Her ülkenin kültürü farklı. Biz burada da bu ülkenin kültürüne, koşullarına uygun eğitimler vereceğiz’ dedi.

BARCELONA DEĞERLERİNİ VERİYORUZ

FCBescola Futbol Okulları Direktörü Xevi Marce, ‘Türkiye’ye gelmek için en iyi zamanı aradık. Bir ortak bulma arayışımız vardı. Avea ile işbirliği yaptık. Barselona olarak sadece futbol değil, Barselona kulübünün değerlerini de vermek istiyoruz. Aynı zamanda antrenörlere de eğitim veriliyor ve bu antrenörler daha sonra eğitim programı vermekle yükümlü oluyorlar. Kamplar, okul modeliyle oluşturuluyor. Farklı yaş grupları için oluşturulmuş modeller var. 6 yaşındaki öğrenciyle, 10 yaşındaki öğrencinin aldığı eğitim farklı oluyor. 6 ila 11 yaşındaki çocuklara eğitim vermek için tasarlanmış. Bu yaş bazen 14’e kadar da çıkabiliyor’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir