Shadow

Avea, 3G’de büyümeyi mobil cihaz kampanyalarıyla sağlayacak

Operatörler, 3G mobil internet kullanımını yaygınlaştırmak için mobil cihaz kampanyalarına odaklanıyor. iPad’i ilk getiren GSM operatörü olan Avea, mobil internet cihazlarına yönelik kampanyalarının devam edeceğini duyurdu

Hakan Kaplan
Hakan Kaplan

Yönetim kademesinde önemli değişikliklere giden Avea’da Pazar payını artırmak ve mobil internet deneyimini artırmak için farklı projeler uygulamaya konuldu. Yeni projelerle ilgili bilgi veren, Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan, “3G’de iddialıyız. Bununla ilgili pek çok servis geliştirdik. Türkiye’nin iddialı operatörlerinden biriyiz. Avea abonelerinin yüzde 70’lik kısmı 3G şebekesinden veri erişimi sağlar duruma geldi.” dedi.
Türkiye’deki abonelerin sadece yüzde 14’ünün 3G hizmetlerinden yararlandığını, Avrupa’da bu oranın yüzde 30 civarında olduğunu ifade eden Kaplan, şunları söyledi:

“11.5 milyon abonemiz var. Avea abonelerinin yüzde 12’si 3G abonesi. 3G abonesi olanlara ücretsiz olarak verilen data paketleri var. Bunlarla teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Datanın toplam gelirlerdeki payı yüzde 3’lerde. 2014’te yüzde 5’e ulaşması öngörülüyor. Mobil genişbant deneyimi 2 milyar kişiyi aşacak. Operatörler cihaz kampanyalarının buradan kar sağlamak için değil, müşteri sadakati ve data kullanımını artırmak için yapıyor. 2014’te 3G’li cihazların toplam cihaz satışı içinde payının yüzde 70’i geçmesi bekleniyor.”

MÜŞTERİ KİTLESİ ÇOK GENÇ

Avea’nın çok genç bir müşteri kitlesine sahip olduğunu belirten Kaplan, “Müşterilerimizin dörtte üçü 35 yaşın altında. Gençler ne ister diye baktığımızda, bol bol SMS atmak istiyor. 11 bin SMS’lik bir servisimiz var. Avea Müzik servisimiz var. 12 milyon ziyaret alan aveamuzik.com servisi. Dijital müzik, dünya toplam müzik pazarının yüzde 27’sine gelmiş durumda.” şeklinde konuştu.

Cep telefonunu temassız kredi kartı olarak kullanma uygulamasını hayata geçirdiklerini ve şu an Avea abonelerinin Starbucks’larda kredi kartı olarak telefonlarını kullanabildiklerini hatırlatan Kaplan, “Bu hizmeti önce Garanti Bankası’yla çıkaracağız. Daha sonra diğer şirketlerle de işbirliklerimiz olacak.” dedi.

Cep telefonu SIM kartlarını temassız kart olarak kullanmak için üzerinde anten bulunması gerektiğini, bunun için de bir kaç markanın telefonlar ürettiğini ifade eden Kaplan, bu telefonların yeterince yaygınlaşmaması üzerine, Avae’nın dünyada ilk defa SIM kartlara takılıp çıkarılabilir anteni geliştirdiğini söyledi.

ANDROID CİDDİ BİR FIRSAT

Şirketin satış stratejileriyle ilgili bilgi veren Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz da, “İki ay önce Mobiltel ile distribütörlük çalışmasına başladık. Böylece, Türkiye’de satılan tüm cep telefonu markalarının, Avea ile işbirliği içine girmesi sağlandı. Android’in çok ciddi bir fırsat olduğunu gördük ve bazı yöneticilerle çalışmalarımız var. Android’le ilgili çalışmalarımız var. Bizim için önemli olan Android Market’in Türkiye’de açık olması.” dedi.

Ülke genelindeki mobil cihaz satışıyla da ilgili bilgi veren Yılmaz, ‘Türkiye’de bir yılda 12 milyon cihaz satılıyor. 14 milyon cihaz ithal ediliyor. 60 milyon aktif mobil cihaz var. Operatörü cihazsız düşünmek mümkün değil. Cihazla birlikle servisler de veriyoruz. Mobil cihaz satışını artırdıkça, bayilerimizle da daha dengeli bir yapıyı kurmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

3G veri trafiğinin dönemsel olarak artış göstermesinin dikkat çekici olduğuna vurgu yapan Yılmaz, ‘Sömestr tatilinde 3G veri trafiğinde yüzde 40’lık bir artış oldu. Tatile çıkan öğrencinin veri kullanımı artıyor ancak bu kullanıcı geri dönmüyor. O dönemde bir kampanyamız vardı. Gençler bu kampanyayı aldılar ancak sonra geri dönmediler.’ dedi.

GÜNDE 100 BİN ÇAĞRI

Avea Müşteri İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orçun Onat ise, şirketin müşterilerle olan iletişimini güçlendirmek için çalıştıklarını ifade ederek, “Çağrı merkezimizde günde 100 bin çağrı alıyoruz. Bu çok yüksek bir rakam. Müşteriden gelen istekleri ilgili birimlere iletiyor ve çözüm üretiyoruz. Çağrı merkezinde, müşteriye her zaman aynı müşteri temsilcisinin hizmet vermesi sağlıyoruz. Müşterinin sesi artık daha çok dinleniyor ve çözüm üretiliyor.” dedi.

iPad’i Türkiye’ye getiren ilk GSM operatörü Avea oldu

Avea, Apple’ın yeni nesil tablet bilgisayarı iPad’i Türkiye’de satışa sunan ilk GSM operatörü oldu. 32GB ve 64GB hafıza kartı seçenekleri ile sunulan 3G iPad, Mobiltel işbirliğinde kampanyaya katılan Avea bayilerinde olacak. 3G hızı ve deneyimini, farklı tasarımı ve dokunmatik ekranı ile yaşatan son teknoloji ürünü yeni tablet bilgisayar iPad; 32 GB ve 64 GB hafıza kartı seçenekleri, Mobiltel farkı ile kampanyaya katılan Avea bayilerinde Avea MicroSIM teknolojisi ile satışa sunuldu. Uzun süreli şarj dayanıklılığı ile kolay taşınabilme ve hafiflik avantajı sunan iPad, 3G hızında internet üzerinden film, müzik oynatmanın yanı sıra yeni trend olan e-kitap okuyucusu olarak da kullanılabiliyor.Farklı tasarımı ve internete her an her yerden bağlanma avantajı ile dikkatleri çeken iPad, 24 Temmuz 2010 itibariyle kampanyaya katılan Avea bayilerinde satılmaya başlayacak. iPad, Axess’e özel 12 taksit avantajı ile sunulacak. iPad’in 3G’li 32 GB kapasiteli versiyonu 2.268 TL, 12 taksit X 189 TL’den; 3G’li 64 GB kapasiteli versiyonu 2.508 TL, 12 taksit X 209 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir