Shadow

Asansör çıkma süresince fikrini anlatıp yatırımcıyı ikna edebilir misin?

Yurtdışında ‘Elevator Talk’ adıyla yayınlanan bir yarışma var. Yarışmanın ana teması, girişimcilerin fikirlerini bir asansör çıkma süresince yatırımcılara anlatmasına dayanıyor. Amaç tabii ki, girişim sermayesi alabilmek için yatırımcıyı ikna etmek.

Girişimcilikle ilgili pek çok etkinlik, makale ya da kitapta gördüğüm şey, girişim fikrinin eğer gerçekten iyiyse kısa sürede anlatılabileceği üzerinde yoğunlaşıyor.

Hatta MediaCat Marketing Forum 2011’e konuşmacı olarak katılan dünyaca ünlü pazarlama gurusu Jack Trout, “Kartvizitinin arkasına sığmayan bir fikir, iyi bir fikir değildir.” demişti. Aslında çok basit ve çok yalın değil mi?

Peki böyle bir girişi neden yaptım? Bugün milliyet.com.tr’de yer alan bir haber, böyle bir girişi zorunlu kıldı benim için.

Habere göre, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, ünlü sunucu Acun Ilıcalı’ya benzer bir yarışma yapması için teklif götüreceğini açıklamış. TÜBİTAK Başkanı, yarışma mekanı içinse İstanbul’daki Sapphire’in uygun olduğu görüşünde.

Genç girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebilmelerini amaçlayan Altunbaşak, habere göre, “Artık bizim de bir Steve Jobs, Zuckerberg çıkarma zamanımız geldi” diyor.

Altunbaşak’ın ikinci projesi ise ‘Var mı arttıran?’ tadındaymış. TÜBİTAK Başkanı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın halen 100 bin lirayla desteklediği projeleri incelediğini belirterek, ‘Bunların bir kısmına biz 500 bin lira vereceğiz’ demiş.

Bunlar girişimciliği teşvik için güzel fikirler. Ancak Acun Ilıcalı için ‘Elevator Talk’ pek sıcak bir fikir gibi gelmeyebilir. Halkın her katmanından insanın şov malzemesi yapıldığı yarışmalarla meşhur olan Ilıcalı, yatırımcı-girişimci ilişkisine dayalı, bugüne kadar yaptığı işlere nazaran daha ciddi bir işe, reyting kaygısıyla girmeyebilir. Umarım ben yanılırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir