Shadow

Arçelik’in gelirinin yüzde 51’i dış pazarlardan geldi

Arçelik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, şirketin 7 milyar TL olarak gerçekleşen cirosunun yüzde 51’inin uluslar arası pazardan sağlandığını açıkladı. Şirket, bu çerçevede Güneydoğu Asya ve Avustralya’da satın alma ve stratejik ortaklık arayışında.

Grundig Intermedia GmbH Genel Müdürü Murat Şahin, Arçelik A.Ş. Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, Arçelik A.Ş. Ar-Ge Direktörü Cemil İnan, Beko Deutschland GmbH Genel Müdürü Zafer Üstüner.

Berlin’deki Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı ‘IFA 2011’e Grundig ve Beko markalarıyla katılarak yeni ürünlerini tanıtan Arçelik, uluslar arası pazarlarda etkinliğini artırmayı hedefliyor. Şirketin 2010’da 7 milyar TL olarak gerçekleşen cirosunun yüzde 51’inin uluslar arası pazardan sağlandığını açıklayan Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, “2011’in ilk yarısında Beko’nun Batı Avrupa’da pazar payını en çok arttıran marka olduğunu belirterek, “Uluslararası satışlarımızın en büyük kısmını uluslararası pazarlardaki ana markamız Beko ile gerçekleştiriyoruz 100’den fazla ülkede faaliyetimiz var. 18 ülkede satış ve pazarlama ağımız bulunuyor.” dedi.

AVRUPA’DA PAZAR PAYI ARTTI

Pazar payına göre Avrupa’nın en büyük 3’üncü markası olan Beko’nun yeni ürünleriyle fuara katıldığını ifade eden Karabük, “Güney Afrika’da Defy’yi aldıktan sonra şimdi radarımızda Güneydoğu Asya ve Avustralya var. Yeni pazarlarda olmanın doğru modeli neyse onun peşinde oluruz. Üretim de olabilir, tesis satın alma da olabilir. Satın alma gibi bir fırsat yoksa da stratejik ortaklıklar, kendimizin şirket açması gibi operasyonlar yapabiliriz. Dünyanın her yerine Beko markasını açacağız” şeklinde konuştu.

YEMEK TARİFİ VEREN FIRIN

Bu yıl IFA’da pişiriciler, yıkayıcılar, kurutucular ve soğutucularda akıllı çözümler sunan Beko markalı ürünlerle çok iddialı olduklarını belirten Karabük, bu ürünlerden birinin önceden programlanmış 80’in üzerinde tarif içeren dijital yemek kitabı ile yemek pişirmeyi eğlenceye dönüştüren Beko Smart Oven fırın olduğunu söyledi. Karabük, fırının dokunmatik ekran, 12 farklı pişirme ayarı ile en optimum pişirme ayarının yapılabildiği, kapağındaki nano kaplama teknolojisiyle fırın temizliğini kolaylaştırdığını kaydetti.

FUARDA EV ALETLERİ ÖNE ÇIKTI

Arçelik A.Ş.’nin her iki markasıyla en yeni teknoloji ürünlerini fuarda sergilediğine de değinen Karabük, Beko’nun bu sene fuarda ‘IFA Ev Aletleri’ segmentinde temsil edildiğini anlattı. Karabük, “Kullanıcılarımızla bağımızı kuran ve sürekli geliştiren akıllı ürünlerimizin yanı sıra basketbol ve internet bazlı oyunlarla özellikle gençlerle olan iletişimimizi en üst seviyeye çıkarmayı hedefledik” dedi. IFA fuarına ilk kez katılan Beko, 1.200 metrekarelik standında 100 çeşit yemek tarifi veren ankastre fırından hayvan tüylerini temizleyen çamaşır makinalarına, dünyanın en az su harcayan bulaşık makinasından tek dokunuşla soğutucuyu derin dondurucuya dönüştüren buzdolabına yeni ürünlerini sergiledi.

ALMANYA’DA HER 6 EVDEN BİRİNE GRUNDIG GİRDİ

Alman Futbol Ligi Bundesliga’nın resmi teknoloji partneri Grundig, fuara “You’ll never watch alone” (Asla tek başına izlemek istemeyeceksin!) konseptiyle katıldı. Almanya’da Bundesliga’nın sponsoru olan standında gün boyu Bundesliga maç yayını yapılıyor. Grundig Intermedia GmbH Genel Müdürü Murat Şahin, Grundig’in Almanya’da 2009’dan bu yana tüm satış kanallarında önemli bir gelişme kaydettiğini ifade etti. Şahin, “Geçen yıl, yalnızca Almanya’da 7 milyon Grundig ürününü satıldı. Bir başka deyişle, Almanya’daki her 6 haneden biri bir Grundig ürünü satın aldı. Bu oran kalite ve çevre bilinci yüksek olan Alman tüketicilerinin Grundig markasına karşı olumlu tavrını göstermektedir. Özellikle TV grubunda, Grundig 2010 yılında Almanya’da en yüksek ikinci büyüme oranını gösteren marka oldu. 2011’in ilk yarısında da pazardan çok daha yüksek oranda büyüyerek pazar payı kazanmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

HAYVAN TÜYLERİNE ÖZEL YIKAMA PROGRAMI

Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, 2008 yılında geliştirdikleri ve evcil hayvan tüylerini temizleyen programı olan çamaşır makinasıyla Çin pazarına gireceklerini belirtti. Karabük, “Doğu Avrupa ülkelerinde evcil hayvan besleyen çok. Biz de 2008 yılında çamaşır makinasına hayvan tüyleri için özel bir program koyduk. İlk kez Romanya’da pazara sunduk. Ardından Polonya ve Rusya pazarına girdik. Bu yıl Çin pazarına girmek için araştırmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

DÜNYA MUTFAKLARINDAN FARKLI LEZZETLER FUARDA

Beko standında ziyaretçiler farklı saatlerde pişen ‘Dünya Mutfaklarından Farklı Lezzetler’i tadabiliyor  ve eğlenceli Beko Basketbol Oyunları ile hoşça vakit geçirip, hediyeler kazanabiliyor. Standın en güzel sürprizi ise ziyaretçilerin Beko’nun sponsorluğunda oynanan Beko Almanya basketbol liginin yıldız takımlarından Alba Berlin oyuncuları ile tanışma şansını da yakalayabilmesi oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir