Shadow

Arap devriminde sosyal medya ne kadar etkili oldu?

Bağlantı Noktası dergisi, Arap devrimlerinde sosyal medyanın etkisi konulu bir haber için benden görüş aldı. Konuya ilişkin haber, derginin Kasım sayısında yayınlandı.

Konuya ilişkin, bir kaç şey söylemem gerekiyor. Öncelikle, Arap devrimleri her ne kadar ‘sosyal medya devrimleri’ olarak anılsa da, aslolanın insan olduğunu unutmamak gerekiyor.

Dergiye, insanların sokağa çıkmadan bir şey başarmasının (Arap devriminde de olduğu gibi) mümkün olmadığını, insanların sosyal  medyadaki hareketi ancak sokağa çıktıktan sonra başarıya/eyleme dönüştürebildiklerini anlatmaya çalıştım.

Ayrıca tüm bunlar olurken, ABD merkezli www.movements.org organizasyonun da bu süreçte rol oynadığını vurgulamaya çalıştım.

Çünkü bu organizasyon 2007’den bu yana, bölge ülkelerindeki gençlik örgütlerine, sosyal medyayı kullanarak nasıl örgütlenebilecekleri konusunda eğitim veriyordu.

Uzun bir görüşmeden sayfalara pek fazla bir şey yansımamış, meramımı tam olarak yansıtamamış olsa da, gözatmak isterseniz, dergiyi buradan (10 MB PDF) indirip okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir