Apple’ın yeni işletim sistemi Android’çilere yabancı değil

Apple, yeni işletim sistemi iOS5’i duyurdu. iOS5’in yeni özellikleri her ne kadar Apple camiasında büyük heyecan yarattıysa da, yeni özellikler, bugüne kadar biraz olsun Android işletim sistemi kullanan kişilere pek de yabancı değil.

Yıllar önce Android işletim sistemi kullanan bir HTC Hero sahibi olduğumda, sıkı bir akıllı telefon deneyimi yaşamış ve çok beğenmiştim. Hala o cihazı aktif olarak kullanıyorum. Ardından bir süre iPhone deneyimim olmuştu.

iPhone 4 model bu cihazı ilk kullanmaya başladığımda, Android platformunda alıştığım -aslında çok temel olan- özelliklerin bulunmadığını gördüm. En basiti, HTC Hero ben o an hangi ülkede hangi şehirdeysem hava durumunu ona göre kendisi belirliyordu.

iPhone 4 ile yurtdışına ilk çıktığımda hava durumunda hala “İstanbul” yazmaktaydı. Çünkü o an yurdışında bulunduğun şehrin adını belirtmezsem, bulunduğun yerini hava durumunu göstermiyordu.

Yine iPhone 4’te Safari web tarayıcısıyla internette dolaşırken beğendiğim bir yazıyı, sayfadan ayrılmadan Twitter’a gönderemediğimi farkettim. HTC Hero’da elim buna alıştığı için bu eksikle ilk karşılaştığımda çok şaşırmıştım.

Web sayfalarında dolaşırken Safari’de paylaşmak için sadece “Sayfa Bağlantısını Gönder” seçeneği var. Oyla ben Android’de o an beğendiğim web sayfasını çok farklı platformlarda paylaşma seçeneklerine alışkındım.

Yine benzer şekilde, iPhone ve iPad’deki fotoğrafları paylaşmak istediğinizde, paylaşım seçeneği olarak sadece “E-Posta ile Gönder” seçeneği var. Bir fotoğrafı fotoğraflar arasında dolaşırken direkt Twitter ya da Facebook’ta paylaşamıyorsunuz.

Oysa Android’de ben fotoğraflarıma bakarken içinden birini paylaşmak istediğimde bunu kolaylıkla yapabiliyordum. iPhone ya da iPad’de eğer bir fotoğraf paylaşmak istiyorsanız, fotoğraflardan çıkıp, Twitter uygulamasını gitmeniz gerekiyor.

iOS5’le birlikte iPhone ve iPad’e gelen yeni bir özellikse “Bildirimler” özelliği. Android kullanıcıları bilirler, akıllı telefonunuzda o an size gelen tüm bildirimler ekranın üst kısmında belirir. Parmağınızla aşağıya doğru sürüklediğinizde ise, tüm bu bildirim detaylarını görebilirsiniz.

Size gelen e-posta, SMS, twett, Facebook uyarıları vb. çok sayıda iletişiminizi kolaylaştıran uyarı “Bildirimler” ile size ulaşır ve daha etkin bir iletişim kurmanızı sağlar. Şimdi “Bildirimler” seçeneği iPhone ve iPad’e yeni geldi. Apple fanlarının seveceğine eminim.

Sıralamaya kalksak çok sayıda esinlenen özellik bulabiliriz ancak siz en iyisi mi aşağıdaki videoyu izleyin. Biraz olsun Android kurcalamışlığınız varsa ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir