Shadow

Apple’ın başı belada

iPhone kullanıcılarının lokasyon bilgilerini izinsiz kaydettiği için bir süredir eleştirilerin hedefi olan Apple, ilk defa yaptırımla karşı karşıya. Güney Kore’deki bir davada Apple’ın suçlu bulunmasıyla birlikte şirkete peş peşe dava yağıyor

Akıllı mobil cihazların yeteneklerinin büyük bölümü lokasyon bilgileriyle yakından ilgili. iPhone, Android ya da Windows Phone 7 işletim sistemi kullanan mobil cihazlar kullanıcıların yer bilgilerini Küresel Konum Belirleme (GPS) sistemiyle belirliyor ve hizmetler, kullanıcının bulunduğu yere göre özelleştiriliyor. Örneğin kullandığımız akıllı telefonlar, dünyanın neresine gidersek gidelim, hava durumunu bulunduğumuz yeri GPS ile algılayarak kendiliğinden güncelliyor. Sosyal ağlarda paylaşacağımız mesajlara (biz izin vermişsek) yer bilgisi otomatik ekleniyor. Nerede olduğumuzu öğrenmek ve gideceğimiz yere kolayca ulaşmak istiyorsak yine GPS servisi açık olmak zorunda. En yakın otel, lokanta, eczane, akaryakıt istasyonu gibi bilgilere ulaşmak için de yer bilgisine ihtiyaç var.

YER BİLGİSİ İÇİN İZİN GEREKLİ

Özetle, akıllı mobil cihazlar için yer bilgisi hayati önem taşıyor, ancak bu yer bilgisinin bizim yararımıza ve bizim güvenliğimiz ve gizliliğimiz dikkate alınarak kullanılması şartıyla. Bir çok kişinin iPhone’la adını neredeyse özdeşleştirdiği Apple şirketinin başına bela olan konuysa, kendi ifadeleriyle kullanıcıya daha iyi hizmet sunmak için yer bilgisinin kaydedilmesi ve depolanmasından kaynaklanıyor. Burada tabii ki en büyük hata, yer bilgisi kaydedilirken bu konuda kullanıcılardan izin ve onay alınmamış olması. Basit bir hata gibi gözükse de istediği her iPhone kullanıcısının yer bilgisini anlık olarak elinde tutan, hangi tarihte, hangi saatte, nerede olduğunu dakika dakika arşivleyen bir şirketin bu bilgileri hangi amaçla kullanacağı ve kimlerle paylaşacağı gibi sorular kafaları kurcalıyor.

STEVE JOBS’A BİNLERCE DAVA YOLDA

Apple’un bu hayati hatası yeni ortaya çıkmadı. Şirket bu vahim durumun ortaya çıkmasından sonra, bu duruma yazılımdaki bir hatanın neden olduğunu açıklamış ve kullanıcıların bir yazılım güncellemesi aracılığıyla, veri kaydını önleyebileceklerini bildirmişti. Bu bilgiyle tepkilerin yatıştığı düşünülürken, şirket, Güney Koreli avukat Kim Hyung Suk tarafından açılan bir davada yüklü bir tazminat cezasına çarptırıldı. Avukat Suk, haklı olarak kişisel gizlilik haklarının ihlal edildiğini şikayet konusu yapmıştı. Davacıyı haklı bulan mahkeme, Apple’ı, 1 milyon Won, yani yaklaşık 675 euro tazminat cezasına çarptırdı. Şimdi mahkemenin kararından sonra şikayetçi binlerce kişi toplu dava açmaya hazırlanıyor. Kim, kendisine yaklaşık 20 bin kullanıcının başvurduğunu ve cihazlarını 1 Mayıs’tan önce satın almış herkesin davacı olabileceğini belirtiyor. Güney Kore’de yaklaşık üç milyon iPhone kullanıcısı bulunduğu düşünülürse, dava emsal gösterilerek açılacak yeni davaların Apple’ın başını uzun süre ağrıtacağı ortada.

http://twitter.com/melihbayramdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir