Shadow

‘Apple, paraya para demiyor’sa ne diyor olabilir?

Bugün gelen verilere göre Apple’ın 2011’in son çeyreğindeki kâr oranı önceki yıla göre yüzde 118 artmış gözüküyor. Bu rekor artışın, yaklaşık 13 milyar dolarlık satışın sonucunda yaşandığına dikkat çekiliyor.

Kasım-aralık döneminde 37 milyon adet satılan iPhone, Apple’ın kâr orandaki rekor artışta en önemli faktör olarak gösteriliyor. 2010’un son üç ayında satılan iPhone sayısı 2011’in aynı döneminde satılan telefon sayısının yaklaşık yarısı kadardı.

Bu rakamlar Apple’ın Genel Müdürü Tim Cook’u sevindirmiş gözüküyor. Cook, şirket olarak çok iyi bir ivme yakaladıklarını ve piyasaya sürmek üzere oldukları yeni ürünlerin hazır olduğunu açıklıyor.

Cook’un sözünü ettiği bu hazır ürünün Apple’in tablet bilgasayarı iPad3 olması muhtemel. Ürünün Mart ayında piyasaya çıkması bekleniyor. Cook, kâr oranlarındaki artışın süreceğini beklediklerini söylüuor.

BBC’nin haberine göre, BCG Partners şirketinden Colin Gillis, Apple’ın cep telefonundan akıllı telefona geçiş sürecinde büyük bir başarıyla başı çektiğini ve bu süreçten ciddi miktarda kar ettiğini belirtti. Carolina Milanesi ise Apple’ın beklendiği üzere sektörler üstü bir yayılım sergilediğine dikkat çekiyor.

Apple’ın tablet bilgisayar ürünü iPad’in satışlarında 2010 yılına göre yüzde 111 artış yaşanırken, masaüstü bilgisayar Mac’in satışı ise önceki yıla göre yüzde 26 oranında arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir