Shadow

Apple, iPhone yetiştiremiyor

ABD’li teknoloji devi Apple’ın cep telefonunda çığır açan ürünü iPhone’un satışlarında adeta patlama yaşanıyor.
Artan yoğun talebi karşılamakta zorlanan Apple, üretim kapasitesini atırmak için düğmeye bastı. Şirketin hedefi, 1 yılda 40 milyon iPhone 3G üretim rakamını yakalamak.

Piyasaya çıktığı ilk 3 günde 1 milyon iPhone satarak rekor kıran Apple’ın, yılsonuna kadar 13 milyon adet iPhone 3G satması, bu rakamın gelecek yılsonunda da 45 milyona ulaşması bekleniyor.

Uzmanlar, satışların Apple için bir ipucu olduğunu ve resmi olmayan kaynaklardan alınan bilgilere göre şirketin siparişlere yetişebilmek için üretim kapasitesini artırma kararı aldığını kaydetti.

Apple, 3G’yi piyasaya sunduğunda yılsonuna kadar 10 milyon adet üretim yapmayı planlıyordu. Apple şu anda 22 farklı ülkede üretim yapıyor.

Şirketin planlanan sayıda iPhone 3G üretebilmesi için 20 ülkede daha üretim yapması ve yurt dışı yatırımlarını artırması gerekiyor.

Apple şu anda günde 150 bin adet iPhone 3G üretiyor. Apple’ın mevcut durumda yılda 39 milyon adet iPhone üretebileceği hesaplanıyor.

Tüm dünyada büyük ilgi gören iPhone 3G, Türkiye’de yılın son çeyreğinde satışa sunulacak. ABD’de 8 GB’lık versiyonu 199 dolar olan bu teknoloji harikasının Türkiye’deki satış fiyatı merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir