Shadow

Apple mobil işletim sistemi pazarında üçüncü sıraya gerileyecek

IDC tarafından yapılan araştırmaya gröre, 2015 yılında mobil cihazlar işletim sistemi pazarının lideri Android olacak. Bu pazarda ikinci sıraya Windows Phone 7 otururken bugünün popüler mobil işletim sistemi Apple’ın iOS’u üçüncü sıraya gerileyecek.

2015’te Google üncülüğünde geliştirilen mobil işletim sistemi Android’in pazar payı yüzde 43.8, Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone 7’nin payı yüzde 20.3, Apple’ın mobil işletim sisteminin pazar payı ise yüzde 16.9 olacak.

Android işletim sisteminin bu kadar hızlı yaygınlaşmasının nedeni, çok sayıda şirket tarafından ürünlerinde kullanılması ve daha açık bir platform oluşu. Windows Phone 7’deki yükseliş ise, yine farklı markalarda sistemin kullanılması ve Nokia ile yapılan işbirliğinin artıları olarak değerlendirilebilir.

Apple’in iPad ve iPhone cihazlarda kullanılan iOS işletim sistemi ise daha kapalı bir yapı. Apple, iOS işletim sistemini sadece kendi ürünlerinde kullanıyor. iOS, Apple dışında hiçbir şirket tarafından şu anda kullanılamıyor.

Araştırmanın detayları için: http://macdailynews.com/2011/06/10/idc-windows-phone-to-surpass-apples-ios-by-2015/

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  'Ben aşkın kitabını yazmış adamım!' demek zor değil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir