Shadow

Anadolu Kaplanı’na kardeş geldi

Adını neslinin tükenip tükenmediği hâlâ netlik kazanmayan Anadolu Parsı’ndan alan Pardus işletim sistemine kardeş geldi. Anadolu Parsı’nın kardeşi yine nesli korunmaya muhtaç bir dostumuz olan Bataklık Kedisi.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Linux tabanlı geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus’un yeni sürümü ‘Felis Chaus’ adıyla çıktı. Pardus tek bir CD üzerinde geliyor, ortalama 25-30 dk. içerisinde bilgisayarınıza kuruluyor ve bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılımı da içeriyor. Bir diğer işletim sisteminde ‘ayrıca para ödeyerek’ satın almak zorunda kalacağınız ofis, İnternet, çokluortam, oyun ve grafik  uygulamalarının özgür alternatiflerini Pardus 2007 içinde barındırıyor.

İÇİNDE 1500 PROGRAM VAR

Pardus’u yüklediğinizde sisteminizde CD/DVD yazıcı, gelişmiş grafik/resim düzenleme aracı, görüntü/ses oynatıcıları ve çok sayıda oyun kurulu geliyor. Tüm bu uygulamalara ek olarak, Pardus depolarında bulunan ve sayıları her geçen gün artan 1500 kadar yazılım, kullanıcılara geniş bir uygulama yelpazesi sunuyor.
Pardus 2007 İngilizce, Türkçe, Almanca ve Hollandaca dillerini kurulum aşamasından masaüstü ortamına kadar destekliyordu. Şimdi Pardus 2007.1, Brezilya Portekizcesi’ni de baştan sona destekliyor.

NESLİ TEHLİKE ALTINDA

Felis Chaus, Anadolu’nun nesli tehlike altında olan son büyük kedilesinin literatürdeki adı. Sazlık kedisi ya da bataklık kedisi olarak da tanımlanan bu sevimli dostumuz, Türkiye’de ağırlıklı olarak Antalya, Mersin, Ceyhan Havzası ve Trakya’nın sazlık dere boylarında yaşar. Kulaklarının ucunda bir vaşağı çağrıştıran siyah kıllı perçemler bulunur. Vücut boyu 70 cm olup, buna ilaveten 30 cm kuyruk gelir. Nesli tükenmekte olduğu için nadir fotoğraflanabilen kedilerden olan Felis chaus, son olarak bir sivil toplum kuruluşu olan DoğaBel tarafından Adana-Yumurtalık’ta görüntülendi.
http://www.pardus.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir