Amerika, iPhone’dan sonra G1 kuyruğunda

Google’ın Android adlı mobil işletim sistemini kullanan ilk cep telefonu T-Mobile tarafından öncelikle ABD’de 179 dolardan satışa sunuldu. Apple’ın yeni nesil mobil iletişim cihazı iPhone 3G’nin çıkışında yaşanan kuyrukların benzeri, Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android ile çalışan ilk cep telefonu G1 için de oluştu. T-Mobile tarafından öncelikle ABD’de satışa sunulan G1, ünlü mobil cihazlar üreticisi HTC’nin ‘Dream’ modelinin Android işletim sistemiyle birleşmesinden oluşuyor. Cihazda, tam dokunmatik 480 × 320 piksel ekran ve klavye, Google Maps Street View, Gmail, Youtube gibi Google ürünlerini de içeren mobil internet deneyimi bulunuyor. G1 ile birlikte, özel Android uygulamalarının indirilebileceği Android Market ve binlerce MP3’ün satın alınabileceği Amazon MP3 Store desteği de geliyor.
G1’de ‘Push’ özelliğine sahip Gmail, mobil tarayıcı olarak ‘Chrome Lite’ bulunuyor. Qualcomm MSM7201A 528MHz. işlemci, HSDPA 1700 / 2100 şebekeleriyle, 4 bant EDGE desteğine sahip telefonda kablosuz internet bağlatısı için Wi-Fi, 3.1 megapiksel kamera var. G1, 5 saat konuşma, 130 saat bekleme süresine sahip. Word ve PDF dosyaların açabilen cihazda, Exchange desteği bulunmuyor.

2 Comments

  • celixNo Gravatar

    Peki hocam, bu google’ ın G1 telefonu ülkemizde ne zaman satışa sunulabilir acaba bi fikriniz var mı

  • Melih Bayram DedeNo Gravatar

    Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, iPhone’un piyasaya çıktığı gece, bir soru üzerine G1’i de getireceklerini söylemişti. Ancak şu an kesin bir tarih verilemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir