Amazon göndermedi kendisi yaptı

Amazon’dan elektronik kitap okuyucusu sipariş ederken, Türkiye’ye teslimat yapılmadığını öğrenen Uygar Saral, bunun üzerine Reeder markasıyla kendi e-kitap okuyucusunu geliştirdi

UygarSaral

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan, Hollanda ve İsveç’teki iş tecrübesinden sonra Türkiye’ye dönerek Selekt Bilgisayar’ı kuran Uygar Saral, Reeder markasıyla önce e-kitap okuyucusu, sonra da tablet bilgisayar üretimine başladı. Saral’ın bu yola girmesine ise yaşadığı bir olay neden olmuş. Saral, “Amazon’dan bir e-kitap okuyucu sipariş etmiştim, Türkiye’ye gönderim yapmadıklarını belirttiler. Bu cevap, bende reeder’ı kurma fikrinin oluşmasını sağladı. Temel düşüncem Türk insanın da bu teknolojiyi hak ettiği idi. Bu tecrübenin, Reeder’ın misyonunun belirlenmesinde de önemli bir etkisi oldu” diyor.

2012’DE 3 KAT BÜYÜDÜ

e-kitap okuyucu pazarında %90’lık bir paya sahip olduklarını belirten Saral, “2013 yılı hedefimiz, öncelikle, bu yıl da olduğu gibi, yakaladığımız 3 kat büyüme trendini sürdürmek” şeklinde konuştu. Türkiye’de yılda yaklaşık 10 bin e-kitap okuyucu satıldığını ifade eden Saral, geleceğe ilişkin şunları söylüyor: “Tablet bilgisayarların yükselişi sebebi ile yakın vadede pazar büyüme hızında ciddi bir artış beklemiyoruz. Ancak uzun vadede e-kitap okuyucu pazarının dikkate değer bir ölçüde büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu noktada ise Türkiye e-kitap okuyucu pazarın oluşmasında önemli bir oyuncu olmuş olacağız.”

FATİH’E DE TALİP OLDU

Fatih Projesi ihalesine katılan şirketlerden biri olduklarını hatırlatan Saral, “İhaleyi teklif aşamasına kadar takip ettik, teklif aşamasında ise ihaleye katılmama kararı aldık. İhale sürecinin mantıklı bir şekilde geliştirildiğini ve ihaleyi kazanan firmanın doğru seçim olduğunu düşünüyoruz. Sonraki ihalelere katılım için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Android TV pazarına girecek

Uygar Saral, e-kitap okuyucu ile tablet bilgisayarın farklı kategorideki ürünler olduğunu belirtiyor, tabletlere ilgiyi e-kitap pazarına tehdit olarak görmüyor: “Biz bu süreci e-kitap okuyucudan tablete yönelmek şeklinde değerlendirmiyoruz. Yani tablet PC’ler bizim misyonumuzla son derece uyumlu, benzer şekilde misyonumuza paralel gelişmeler olduğunda yeni ürünlere odaklanacağız. Örneğin, yakında reederTV ile Android TV Box pazarına giriş yapacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir